close
چت روم
سلامت بدنی
loading...

پورتال تفریحی مطلبستان

سلامت بدنی

آخرین ارسال های انجمن

با این برنامه چربی سوز راحت و آسان لاغر شوید + مطلبستان

مهدی داداش نژاد بازدید : 831 پنجشنبه 10 فروردين 1391 نظرات ()

مطلبستان + پزشکی و سلامتی

1 - هفته اول :
شنبه :
5 دقیقه با شدت ملایم گرم کنید.
به مدت یک دقیقه شدت تمرین را تا حد قوی بالا ببرید و بعد یک دقیقه سرعت تمرین را تا حد متوسط پایین بیاورید. اینکار را 5 مرتبه تکرار کنید.
15 دقیقه آخر را با سرعت متوسط انجام دهید و کم کم شدت آن را پایین بیاورید.

دوشنبه :
5 دقیقه با شدت ملایم گرم کنید.
به مدت 10 دقیقه شدت تمرین را تا حد متوسط بالا ببرید.
یک تا دو دقیقه روی شیب زیاد با شدت بالا راه بروید و بعد روی سطح صاف یک تا دو دقیقه ضربانتان را پایین بیاورید. یکبار دیگر این تمرین را تکرار کنید.
تمرین را با شدت متوسط به پایان برسانید.

چهار شنبه :
5 دقیقه با شدت ملایم گرم کنید.
به مدت 5 دقیقه شدت تمرین را تا حد متوسط بالا ببرید.
شدت تمرین را برای 5 دقیقه تا بالاترن حد افزایش دهید.
تمرین را با شدت متوسط به پایان برسانید.

پنجشنبه :
به مدت 30 دقیقه با شدت دلخواه راه بروید. گرم کردن اولیه و خنک کردن آخر کار را فراموش نکنید.

برای خواندن ادامه ی متن به ادامه ی مطلب بروید ....

آسپیرین‌

مهدی داداش نژاد بازدید : 1088 یکشنبه 6 فروردين 1391 نظرات ()

ASPIRIN

    در مورد این‌ دارو

آسپیرین‌ یک‌ داروی‌ رایج‌ است‌ که‌ بدون‌ نسخه‌ پزشک‌ قابل‌ تهیه‌ می‌باشد. این‌ دارو یک‌ مسکن‌ غیرمخدر برای‌ تسکین‌ دردهای‌ خفیف‌ تا متوسط‌ نظیر سردرد، دندان‌درد، و دردهای‌ هنگام‌ عادت‌ ماهانه‌ است‌. آسپیرین‌ تب‌ را کاهش‌ می‌دهد و التهاب‌ را در موارد درماتیسمی‌ کاهش‌ می‌دهد. آسپیرین‌ خشکی‌، تورم‌ و درد مفاصل‌ را درد آرتریت‌ می‌کاهد ولی‌ بیماران‌ را درمان‌ نمی‌کند. از این‌ دارو همچنین‌ در پیشگیری‌ از لخته‌ شدن‌ خون‌، کاهش‌ خطر حمله‌ قلبی‌ و مغزی‌، و موارد دیگر استفاده‌ می‌شود. البته‌ این‌ خاصیت‌ آسپیرین‌ ممکن‌ است‌ موجب‌ افزایش‌ احتمال‌ خطر خونریزی‌ شود. استیل‌ سالیسیلیک‌ اسید یک‌ نام‌ دیگر آسپیرین‌ است‌.

زرشک

مهدی داداش نژاد بازدید : 1017 یکشنبه 6 فروردين 1391 نظرات ()

Barberry

نام علمی     Berberis

کلیات گیاه شناسی

 

زرشک درختچه ای است دارای ساقه ای خاردار که ارتفاع آن تا 4 متر نیز میرسد . چوب این درخت قهو ه ای ، قرمز و یا زردرنگ می باشد . برگهای آن بیضی شکل با دندانه های اره ای و گلهای آنخوشه ای و زردرنگ است

 

شاخه های زرشک تیغ زیادی درد . میوه زرشک قرمز رنگ ، گوشتی  بیضوی شکل و دارای طعمی ترش است

 

قسمت مورد استفاده این گیاه ریشه ، پوست رشه و ساقه ، برگ گل و میوه آن است .

موز

مهدی داداش نژاد بازدید : 928 یکشنبه 6 فروردين 1391 نظرات ()

نام علمی    Musa sapientum

کلیات گیاه شناسی

 

موز گیاهی است علفی که مانند درختچه است . برگهای آن بسیار بزرگ و پهن و گاهی تا 2 متر می رسد . گلهیا آن مجتمع و بصورت سنبله است میوه آن ابتدا سبز و بعد از رسیدن برنگ زرد در می آید .

 

موز از چهار هزار سال قبل در هندوستان کشت می شده است . در سال 1482 پرتغالیها موز را در سواحل گینه پیدا کردند و به جزائر قناری بردند و سپس بوسیله میسیونر مذهبی اسپانیولی به نواحی حاره آمریکا برده شد و اکنون موز در تمام مناطق گرمسیر دنیا کشت می شود .

 

موز را هنگامیکه هنوز سبز است از درخت می چینند و به مناطق مختلف می فرستند و در آنجا بوسیله گرما دادن آنرا می رسانند .

 

موز انواع مختلف درد یک نوع آن بسیار درشت و نوعی از آن هم خیلی ریز است که مزه شیرینی درد .

معرفی چند منبع امگا ۳

مهدی داداش نژاد بازدید : 556 جمعه 12 اسفند 1390 نظرات ()

معرفی چند منبع امگا ۳

از فواید مصرف امگا ۳ می توان به کاهش کلسترول و تری گلیسریدهای خون، جلوگیری از رشد سلولهای سرطانی، افزایش تمرکز و قوه ادراک، بهبود توان ذهنی و حافظه، جلوگیری از پیری زودرس اشاره کرد. در این مطلب از پاتوق به معرفی چند منبع امگا ۳ اشاره می کنیم:

ماهی یک منبع سرشار از امگا ۳ و اسیدهای چرب اشباع نشده مورد نیاز بدن است. اما برخی از افراد، ممکن است طعم ماهی را دوست نداشته باشند. اما سوال اینجاست که این افراد چگونه امگا ۳ مورد نیاز بدنشان را تامین کنند؟

salmon ماهی: منبع امگا 3

مارچوبه

مهدی داداش نژاد بازدید : 457 پنجشنبه 11 اسفند 1390 نظرات ()

Asparagus

نام علمی    Asparagus officinalis

کلیات گیاه شناسی

 

مارچوبه گیاهی است علفی و چند ساله که ارتفاع آن تا چند متر می رسد و دارای شاخه های نسبتا چوبی و صاف می باشد .

 

مارچوبه بصورت وحشی در اکثر نقاط دنیا می روید برگهای آن فلسی شکل بوده که از کنار آنها شاخه هایی باریک و دراز و سبز رنگ بصورت دسته های 3 تا 8 تائی خارج می شود .

 

بعلت زیبا بودن این گیاه را بصورت تزئینی در باغچه ها  می کارند مار چوبه را در اوائل پائیز می چینند .

آووکادو

مهدی داداش نژاد بازدید : 484 پنجشنبه 11 اسفند 1390 نظرات ()

Avocado

نام علمی    Persea americana

کلیات گیاه شناسی

 

آووکادو  درختی است که ارتفاع آن به حدود 6 متر می رسد و  درقسمت های گرم آمریکا و برزیل و غرب هندوستان پرورش می یابد .

 

منشاء آووکادو  آمریکای جنوبی بوده  که از آنجا به نواحی دیگر دنیا راه یافته است .

 

برگهای این درخت ضخیم و سبز و گلهای آن کوچک و سبز رنگ است . میوه آن مانند گلابی و درای پوستی سخت برنگ سبز تیره و یا سیاه است 

 

در حدود 400 نوع مختلف آووکادو وجود دارد که بعضی از آنها درای پوست صاف و سبز رنگ بوده ولی پوست برخی از آنها سیاه و خشن است /

 

مدرکی در دست است که نشان می دهد مایاها و اینکاها از این میوه استفاده می کرده اند .

این غذا شما را خنگ می کند

مهدی داداش نژاد بازدید : 533 جمعه 28 بهمن 1390 نظرات ()
بهداشت و تغذیه | این غذا شما را خنگ می کند آیا می دانید چه غذایی این تاثیر را بر هوش شما دارد؟
 

۶ عدد مهم که زندگی شما را حفظ خواهند کرد

مهدی داداش نژاد بازدید : 395 چهارشنبه 21 دي 1390 نظرات ()
۶ اندازه‌گیری که می‌تواند به شما بگوید که بدنتان در مقابل حملات قلبی چگونه است. ۳ عدد از این ۶ عدد را خودتان می‌توانید اندازه بگیرید. فقط به یک مداد و وسیله‌ی اندازه‌گیری نیاز دارید. بقیه را می‌توانید از دکترتان بپرسید. این اعداد را بنویسید و همیشه آن‌ها را چک کنید. آن‌ها درباره‌ی میزان سلامتی قلب شما صحبت می‌کنند.
 


۱. نیاز کالری روزانه
واقعا چقدر غذا می‌خورید؟ در یک حالت مطلوب، شما فقط همان‌قدر می‌خورید که نیاز بدنتان تامین شود. اما در واقع، بسیاری از ما در بیشتر روزهای هفته بین ۱۰۰ تا ۱۰۰۰ کالری بیش از آن‌چه نیاز داریم می‌خوریم. این مساله باعث افزایش وزن شما شده و افزایش وزن بدترین مورد برای قلب شماست.
عده‌ی کمی از مردم می‌دانند به چقدر کالری در طول روز نیازمندند؛ ولی شما وزنتان به کیلوگرم را در بین ۲۸ تا ۳۳ ضرب کنید که به میزان فعالیت شما بستگی دارد. بسیاری از خانم‌ها به کمتر از ۲۰۰۰ کالری در طول روز نیازمندند؛ آقایان هم معمولا به حدود ۲۵۵۰ کالری نیاز دارند. این مقدار یعنی ۳۰۰ تا ۴۰۰ کالری برای صبحانه، ۵۰۰ تا ۶۰۰ کالری برای ناهار، ۶۰۰ تا ۷۰۰ کالری برای شام و ۲ یا ۳ میان وعده که هرکدام ۱۰۰ تا ۲۰۰ کالری درنظر گرفته می‌شود.
ولی اندازه‌گیری سخت‌گیرانه‌ی کالری بهترین راه برای ایجاد تعادل بین نیاز به انرژی بدن شما و مقدار غذایی که می‌خورید نیست. خیلی بهتر است که نوع غذایی که می‌خورید را عوض کنید. تقریبا غیرممکن است که شما با خوردن میوه و سبزیجات کالری بیش از حدی به دست آورید. همچنین داشتن یک رژیم به این معنی است که ویتامین‌ها و مواد ضروری برای سلامت قلب را به دست می‌آورید.
پیام مهم آن است که بزرگسالان باید آگاه باشند که هر روز چه میزان غذا باید بخورند که برای سلامتی، انرژی و وزن آن‌ها مناسب باشد.
۲. سایز دور کمر
در میان تمامی راه‌های اندازه‌گیری مواردی که روی سلامتی شما تاثیرگذارند، سایز دور کمر از بهترین‌هاست. حتی یک محاسبه‌ی بهتر، نسبت کمر به اندام است. این نسبت با تقسیم محیط کمرتان در باریک‌ترین قسمت به محیط اندامتان در طولانی‌ترین قسمت به دست می‌آید. نسبت بیش از ۰.۹۰ در آقایان یا بیش از ۰.۸۵ در خانم‌ها ممکن است نمایانگر سندرم متابولیک باشد، گروهی از فاکتورهای خطر که ممکن است به بیماری قلبی بیانجامد.
در آسیا خطر سلامتی برای خانم‌های با دور کمر بیش از ۸۰ سانتی‌متر افزایش یافته است. همچنین برای آقایان، این خطر با سایز بیش از ۹۰ سانتی‌متر افزایش می‌یابد. هر دو هفته یک‌بار سایز دور کمرتان را چک کنید.
۳. میزان کلسترول
مهم است بدانید که در مجموع چقدر کلسترول دارید؛ همچنین مهم است که بدانید چقدر کلسترول بد LDL و چقدر کلسترول خوب HDL دارید. وقتی برای آزمایش خون به دکترتان مراجعه می‌کنید، گزارش آزمایشگاه ممکن است دارای اطلاعات مربوط به این دو نوع و حتی نسبت آن‌ها باشد.
به طور کلی برای کلسترول مجموع مقدار کمتر از ۵ میلی‌مول در هر لیتر خون، LDL کلسترول مقدار کمتر از ۳.۵ میلی‌مول در هر لیتر خون و برای HDL مقدار مناسب و بیشتر از ۱ میلی‌مول در هر لیتر خون مطلوب است. شما برای ۸ تا ۱۲ ساعت قبل از آزمایش خون باید روزه بگیرید. اگر کلسترول مجموع شما بیشتر از ۶ تا ۶.۵ میلی‌مول در هر لیتر خون باشد، دکترتان برای شما تغییراتی در شیوه زندگی‌تان و شاید یک‌سری درمان در نظر می‌گیرید.
۴. فشار خون
فشار خون، در طول روز به طور طبیعی بالا و پایین می‌رود. اگر در مقدار بالایی بماند، شما فشار خون بالایی دارید و این یعنی خطر بیشتر بیماری قلبی.
فشار خون ۱۴۰ و ۹۰ میلی‌متر جیوه یا بیشتر به عنوان فشار خون بالا شناخته می‌شود. اگر فشار خوناتن روی ۱۲۰ و ۸۰ تا ۱۳۹ و ۸۹ میلی‌متر جیوه است هم ممکن است در خطر باشید و باید مراحل پیشگیری از فشار خون بالا را درنظر بگیرید.
از دکترتان بخواهید در  هر ویزیت فشار خونتان را اندازه بگیرد. شما همچنین می‌توانید یک اندازه‌گیر فشار خون خانگی بخرید، ولی این مورد جایگزین ویزیت پزشک نمی‌شود.
۵. تری‌گلیسیرید
تری‌گلیسیریدها از چربی‌ها و کربوهیدرات‌هایی که می‌خورید ساخته می‌شوند، که بتوانند در سلول‌های چربی ذخیره شوند. تری‌گلیسیریدها بین وعده‌های غذایی زمانی که بدن نیاز به انرژی دارد آزاد می‌شوند. طبیعی است که مقداری تری‌گلیسیریدها در خونتان داشته باشد، ولی مقادیر بالای آن به ویژه در خانم‌ها می‌تواند به عنوان اخطار درنظر گرفته شود.
وقتی شما تری‌گلیسییرد بالا با HDL کم دارید، خطر مقاومت انسولین و سندرم متابولیک در شما افزایش می‌یابد. مقدار طبیعی تری‌گلیسیرید کمتر از ۱.۵ میلی‌مول در یک لیتر خون است. یک چک گلیسیرید معمولا بعد از نمونه‌خونی که باری آزمایش کلسترول می‌دهید انجام می‌شود.
دکترتان به شما خواهد گفت که هر چند وقت یک‌بار تری‌گلیسیردتان را چک کنید.
۶. نبض
نبض شما تعداد دفعات ضربانی است که قلب شما در یک دقیقه می‌زند. برای مثال، مقدار طبیعی نبض بین ۶۰ تا ۹۰ در هر دقیقه است. اگر شما مرتب ورزش نمی‌کنید و ضربان قلبتان پایین است، به دکترتان بگویید، می‌تواند علامتی از بیماری قلبی باشد.
ماهی یک‌بار نبضتان را صبح چک کنید. می‌توانید چک کنید زمانی که ورزش می‌کنید، توقف کنید و ببینید چقدر طول می‌کشید که ضربان قلبتان به حالت عادی برسد. هرچقدر این مدت‌زمان کمتر شود، به این معنی است که شما تندرست‌تر هستید.

قهقهه به سلامتی قلب كمك می‌كند

مهدی داداش نژاد بازدید : 475 سه شنبه 20 دي 1390 نظرات ()
محققان معتقدند كه خنده يك فعاليت مناسب و مفيد‌بخش براي بيماران قلبي است.
 


محققان دانشگاه «مري‌لند» آمريكا معتقدند كه قهقهه زدن باعث روان ‌شدن جريان خون مي‌شود.

در اين مطالعه وضعيت تعدادي از بيماران پس از تماشاي بخش‌هايي از يك فيلم خنده‌دار مورد بررسي قرار گرفتند كه مشاهده شد كه رگ‌هاي اين افراد هنگام خنديدن دچار انبساط ‌شده ‌است. اما زماني‌كه همين افراد بخشي از يك فيلم غم‌انگيز را تماشا كردند رگ‌هايشان دچار انقباض شد و خون در قلب‌شان با كندي حركت مي‌كرد.

به گفته‌ي محققان اين مركز، قهقهه‌ زدن تاثيري همانند ايروبيك خواهد داشت.

به گزارش ايندين اكسپرس، بيماران قلبي در كنار ورزش ‌كردن و رعايت رژيم غذايي مي‌توانند با كمك قهقهه‌ زدن از پيشرفت بيماريشان جلوگيري كنند.

منبع: ایسنا

موز ضد ایدز است

مهدی داداش نژاد بازدید : 411 سه شنبه 20 دي 1390 نظرات ()
مواد شیمیایی كه در گیاهان یافت می‌شوند، می‌توانند در صورت استفاده صحیح تا حد زیادی جلوی گسترش عفونت را بگیرند.
 

پزشكان در مطالعات جدید خود تاكید كردند: موز حاوی نوعی ماده گیاهی است كه می‌تواند سلاحی قدرتمند برای مقابله با ویروس اچ‌آی‌وی (ایدز) باشد.

 پزشكان می‌گویند پروتئین گیاهی كه به طور طبیعی در موز یافت می‌شود، به اندازه ۲ داروی ضد اچ‌آی‌وی كه در حال حاضر در دست آزمایش هستند در مهار انتشار این ویروس در بدن انسان موثر است.

گروه متخصصان دانشگاه میشیگان معتقدند كه اگر بتوان با استفاده از موادی موسوم به «میكروبیسیدها» كه از این پروتئین گیاهی به دست می آید ، احتمال آلودگی در ناحیه تناسلی را كاهش داد، روشی نسبتا كم‌هزینه برای مقابله با ایدز به ویژه برای كشورهای در حال توسعه خواهد بود.

مواد شیمیایی كه در گیاهان یافت می‌شوند، می‌توانند در صورت استفاده صحیح تا حد زیادی جلوی گسترش عفونت را بگیرند.

با اینكه سال‌ها طول خواهد كشید تا نتیجه این آزمایش جدید روی بیماران مورد تایید قرار بگیرد، اما پزشكان بر این باور هستند كه حتی تركیباتی كه تا حدودی در این زمینه موثر هستند، ممكن است بتوانند جان بسیاری را نجات دهند.

غذاهای مفید برای حافظه کودکان

مهدی داداش نژاد بازدید : 500 دوشنبه 19 دي 1390 نظرات ()

مصرف آهن، سطح هوشیاری ذهنی و نیز انرژی بدن افزایش می‌دهد. گوشت مرغ،‌ انواع گوشت قرمز، لوبیاها و میوه‌جات خشک از منابع خوب آهن به شمار می‌روند.

 

کودک شما با اجرای یک برنامه غذایی صحیح، می‌تواند در مدرسه تمرکز لازم را داشته باشد.

غذاهایی که برای تغذیه کودک انتخاب می‌کنید بر نحوه عملکرد تحصیلی او تاثیر مستقیم دارد. اگر خواهان تقویت حافظه کودک خود هستید و می‌خواهید ذهن وی از رشد و عملکرد مناسبی برخوردار باشد از دادن غذاهای فرآوری شده، نوشابه‌های گازدار و دیگر غذاهای ناسالم به کودک خودداری کنید چرا که این نوع غذاها حاوی مقادیر فراوانی قند و سدیم هستند که باعث کند و ضعیف شدن فعالیت‌های مغزی وی می‌شوند.

در اینجا چند غذای مفید برای حافظه کودک را به شما معرفی می‌کنیم:

• غلات کامل، آنتی‌اکسیدان‌ها و چولاین
غلات کامل، آنتی‌اکسیدان‌ها و چولاین که یک ماده مغذی است که عمدتا در تخم‌مرغ‌ها یافت می‌شود، برای رشد و تقویت مغز دارای اهمیت خاصی هستند. به این منظور می‌توان از انواع نان گندم و ماکارونی و یا جوی شیرین نشده همراه با انواع توت‌ها به عنوان صبحانه استفاده کرد.
آنتی‌اکسیدان‌ها را می‌توان در انواع میوه و سبزی‌جات خام پیدا کرد. بسیاری از انواع لوبیاها نیز سرشار از آنتی‌اکسیدان‌ها هستند.

• اسیدهای چرب امگا 3
اسیدهای چرب امگا 3 را می‌توان در روغن زیتون، آجیل، آووکادو، سالمون و تن ماهی پیدا کرد. اسیدهای چرب عملکرد شناختی حافظه را تقویت می‌کنند.
تخم کتان‌ها نیز سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 هستند و خوشبختانه بسیاری از کودکان این ماده غذایی را به راحتی در برنامه غذایی‌شان می‌پذیرند.

• کلسیم و آب
بدن کودک را همیشه به اندازه کافی مرطوب نگه دارید. هرگز برای مرطوب نگه داشتن بدن کودک به وی نوشیدنی‌های قندی مانند نوشابه‌های گازدار و آب میوه‌های صنعتی ندهید.
سعی کنید همیشه در یخچال خود ماست، ‌شیر سویا، پنیر داشته باشید چرا که این مواد غذایی منبع خوبی از کلسیم محسوب می‌شوند.

• آهن
مصرف آهن، سطح هوشیاری ذهنی و نیز انرژی بدن افزایش می‌دهد. گوشت مرغ،‌ انواع گوشت قرمز، لوبیاها و میوه‌جات خشک از منابع خوب آهن به شمار می‌روند.

تامین کلسیم بدن بایک لیوان دوغ

مهدی داداش نژاد بازدید : 421 یکشنبه 18 دي 1390 نظرات ()
کار‌شناس دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خاطر نشان کرد دوغ کفیر می‌تواند جانشین مناسبی برای افرادی باشد که روزانه از شیر استفاده نمی‌کنند.
 

ایرنا: کار‌شناس دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: مصرف روزانه یک لیوان دوغ، یک چهارم نیاز بدن به کلسیم را تامین می‌کند.

سعیده معانی افزود: دوغ ساده و بدون گاز نوعی که پایه لبنی دارد، بیشترین مصرف و تنوع را در کشور ما دارا است.

وی با بیان اینکه دوغ به دلیل دارا بودن کلسیم و انواع ویتامین‌ها می‌تواند از بروز کمبود این ریزمغذیه‌ها پیشگیری کند، اضافه کرد: دوغ گازدار گرچه دارای طعم بهتری است اما وجود گاز، ارزش غذایی آن را می‌کاهد و پس از مصرف و آزاد شدن آن در معده سبب ناراحتی‌های گوارشی می‌شود.

معانی ادامه داد دوغ‌های با اسانس‌های نعنا و آویشن برای تشویق به مصرف دوغ مناسب است.

وی درباره مصرف دوغ کفیر گفت: این دوغ از جمله مایعاتی است که حاصل تخمیر باکتری به نام پروبیوتیک در شیر است و پروبیوتیک‌ها، باکتری‌های زنده و مفیدی هستند که می‌توانند در پیشگیری و درمان بسیاری از بیمار‌ها مفید باشند.

کار‌شناس دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خاطر نشان کرد دوغ کفیر می‌تواند جانشین مناسبی برای افرادی باشد که روزانه از شیر استفاده نمی‌کنند.

معانی اضافه کرد: دوغ باید سفید یا سفید شیری و از نظر طعم و بو مطبوع و فاقد هر گونه طعم و بوی خارجی باشد.

وی به مردم توصیه کرد در صورت تمایل به مصرف دوغ نوع کفیر یا دوغ‌های ساده، دوغ‌های کم نمک و بدون گاز را انتخاب کنند.

آزیستوز

مهدی داداش نژاد بازدید : 336 جمعه 27 اسفند 1389 نظرات ()

Asbestosis

توضیح‌ کلی‌

 

آزبستوز عبارت‌ است‌ از التهاب‌ ریه‌ها به‌ علت‌ استنشاق‌ذرات‌ آزبست‌. این‌ یک‌ اختلال‌ مزمن‌ است‌ اما مسری‌ نیست‌. آزبستوز ممکن‌ است‌منجر به‌ سرطان‌ ریه‌ شود (خطر بروز با سیگار کشیدن‌ بسیار بیشتر می‌شود). مردان‌بالای‌ 40 سالی‌ که‌ در معرض‌ ذرات‌ آزبست‌ بوده‌اند با احتمال‌ بیشتری‌ دچار این‌بیماری‌ می‌شوند. آزبستوز شاید مهمترین‌ بیماری‌ ریوی‌ ناشی‌ از کار باشد.

 

علایم‌ شایع‌

علایم‌ اولیه‌:

تنگی‌ نفس‌

سرفه‌ای‌ که‌ یا بدون‌ خلط‌ است‌ یا خلط‌ کمی‌ دارد.

احساس‌ کسالت‌ عمومی‌

علایم‌ بعدی‌:

نامنظمی‌ خواب‌

بی‌اشتهایی‌

درد قفسه‌ سینه‌

خشونت‌ صدا

سرفه‌ خونی‌

علایم‌ نارسایی‌ احتقانی‌ قلب‌

آبی‌ شدن‌ ناخن‌ها

 

علل‌

مواجهه‌ طولانی‌ مدت‌ باذرات‌ ریر آزبست‌ به‌ هنگام‌ کار یا از منابع‌ دیگر. قسمت‌ محیطی‌ ریه‌ها در اثرفیبرهای‌ آزبست‌ دچار آزردگی‌ می‌شوند، که‌ نهایتاً التهاب‌، ضخیم‌شدگی‌ و تشکیل‌بافت‌ جوشگاهی‌ در بافت‌ ریوی‌ (فیبروز ریوی‌) را به‌ دنبال‌ خواهد داشت‌. امکان‌دارد تا 20 سال‌ از زمان‌ مواجهه‌ با آزبست‌ بگذرد و سپس‌ علایم‌ بیماری‌ ظاهرشوند.

 

عوامل‌ افزایش‌ دهنده‌ خطر

مشاغلی‌ که‌ در ارتباط‌ با آزبست‌ هستند.

تغذیه‌ نامناسب‌

سیگار کشیدن‌

سوء در مصرف‌ الکل‌

 

پیشگیری‌

به‌ هنگام‌ قرار گرفتن‌ در معرض‌ آزبست‌، از ماسک‌ حفاظتی‌مناسب‌ یا هودی‌ که‌ با هوای‌ آزاد ارتباط‌ دارد استفاده‌ کنید.

اقدامات‌ توصیه‌ شده‌ در رابطه‌ با مهار غبارهای‌ آزبست‌ رابه‌ کار بندید.

سیگار نکشید.

یک‌ برنامه‌ منظم‌ ورزشی‌ داشته‌ باشید تا سلامت‌ قلبی‌ ـتنفسی‌ شما حفظ‌ شود.

برای‌ کارگرانی‌ که‌ در صنایع‌ آزبست‌ کار می‌کنند باید به‌طور منظم‌ عکس‌برداری‌ با اشعه‌ ایکس‌ انجام‌ شود تا هرگونه‌ سایه‌ غیرطبیعی‌ درریه‌ها شناسایی‌ شود. اگر در عکس‌ مشکلی‌ بود، فرد باید کار با آزبست‌ را رها کندحتی‌ اگر علامتی‌ وجود نداشته‌ باشد.

 

عواقب‌ مورد انتظار

این‌ بیماری‌ در حال‌ حاضر غیرقابل‌ علاج‌ است‌. اما علایم‌را می‌توان‌ تخفیف‌ داد یا تحت‌ کنترل‌ در آورد.

تحقیقات‌ علمی‌ درباره‌ علل‌ و درمان‌ این‌ بیماری‌ ادامه‌دارد. بنابراین‌ امید می‌رود درمان‌های‌ رو به‌ روز مؤثری‌ ابداع‌ شوند و نهایتاًبتوان‌ این‌ بیماری‌ را معالجه‌ نمود.

 

عوارض‌ احتمالی‌

بیماری‌ سل‌

نارسایی‌ قلبی‌ به‌ علت‌ بیماری‌ ریوی‌

روی‌ هم‌ خوابیدن‌ بافت‌ ریوی‌

جمع‌شدن‌ مایع‌ در فضای‌ جنب‌ (اطراف‌ ریه‌ها)

 

درمان‌

اصول‌ کلی‌

سیگار کشیدن‌ را متوقف‌ کنید.

در صورت‌ بروز هرگونه‌ عفونت‌ تنفسی‌، حتی‌ سرماخوردگی‌، به‌پزشک‌ مراجعه‌ کنید.

اگر بیماری‌ پیشرفته‌ باشد، به‌ فکر نقل‌ مکان‌ به‌ یک‌ جای‌گرم‌ و خشک‌ باشید.

فیزیوتراپی‌ تنفسی‌ و یادگیری‌ روش‌های‌ آن‌

روش‌های‌ تخلیه‌ نایژه‌ای‌ را فرا گیرید و به‌ کار بندید.

از دستگاه‌ بخور خنک‌ برای‌ نرم‌ کردن‌ ترشحات‌ نایژه‌ای‌استفاده‌ کنید تا این‌ ترشحات‌ راحت‌تر تخلیه‌ شوند.

واکسیناسیون‌ آنفلوانزا و پنوموکک‌ (ذات‌الریه‌) را به‌ روزنگاه‌ دارید.

از افرادی‌ که‌ دچار عفونت‌ هستند دوری‌ کنید.

 

داروها

آنتی‌بیوتیک‌ برای‌ عفونت‌

گشادکننده‌ نایژه‌ (استنشاقی‌ یا خوراکی‌) همراه‌ بااستنشاق‌ درمانی‌ برای‌ باز کردن‌ لوله‌های‌ نایژه‌ای‌ تا حداکثر ممکن‌

برای‌ رفع‌ ناراحتی‌ خفیف‌ می‌توان‌ از داروهایی‌ مثل‌استامینوفن‌ استفاده‌ نمود.

امکان‌ دارد اکسیژن‌ ضروری‌ شود.

 

فعالیت‌

در صورت‌ وجود عفونت‌، در رختخواب‌ استراحت‌ کنید.

پس‌ از آغاز درمان‌، با رو به‌ بهبود گذاشتن‌ علایم‌ فعالیت‌های‌عادی‌ خود را از سر گیرید.

برای‌ حفظ‌ ظرفیت‌ ریه‌ باید ورزش‌ منظم‌ به‌ هر شکلی‌ که‌قابل‌ تحمل‌ باشد انجام‌ داد.

 

 رژیم‌ غذایی‌

رژیم‌ خاصی‌ توصیه‌ نمی‌شود.

 

در این‌ شرایط‌ به‌ پزشک‌ خودمراجعه‌ نمایید

اگر شما یا یکی‌ از اعضای‌ خانواده‌ تان علایم‌ آزبستوز رادارید.

اگر یکی‌ از موارد زیر هنگام‌ درمان‌ رخ‌ دهد:

ـ بالا رفتن‌ درجه‌ حرارت‌ بدن‌ تا 3/38 درجه‌ سانتیگراد بابالاتر

ـ افزایش‌ درد قفسه‌ سینه‌ یا تنگی‌ نفس‌

ـ وجود خون‌ در خلط‌

ـ کاهش‌ فزاینده‌ وزن‌

اگر دچار علایم‌ جدید و غیر قابل کنترل شده اید. داروهای‌مورد استفاده‌ در درمان‌ ممکن‌ است‌ عوارض‌ جانبی‌ به‌ همراه‌ داشته‌ باشند.

 

آرتیت روماتویید

مهدی داداش نژاد بازدید : 310 جمعه 27 اسفند 1389 نظرات ()

Arthritis rheumatoid

توضیح‌ کلی‌

 

آرتیت‌ روماتویید عبارت‌ است‌ از یک‌ بیماری‌ طولانی‌ مدت‌که‌ طی‌ آن‌ مفصل‌ به‌ همراه‌ عضلات‌، غشاهای‌ پوشاننده‌ و غضروف‌ متأثر می‌شوند.گاهی‌ چشم‌ و رگ‌های‌ خونی‌ نیز درگیر می‌شوند. این‌ بیماری‌ سه‌ برابر در زنان‌شایع‌تر است‌ و معمولاً بین‌ سنین‌ 60-20 سالگی‌ رخ‌ می‌دهد. حداکثر بروز آن‌ درسنین‌ 40-35 سالگی‌ است‌.

 

علایم‌ شایع‌

شروع‌ آهسته‌ یا ناگهانی‌:

قرمزی‌، درد، گرمی‌ و درد به‌ همگام‌ لمس‌ در یک‌ یا تمام‌مفاصل‌ فعال‌ در دست‌، مچ‌ دست‌، آرنج‌، شانه‌، پا، و مچ‌ پا

خشکی‌ صبحگاهی‌

تب‌ پایین‌

وجود برآمدگی‌هایی‌ زیر پوست‌ (گاهی‌)

 

علل

ناشناخته‌ است‌، ولی‌ این‌ بیماری‌ احتمالاً منشاِءخودایمنی‌ دارد.

 

عوامل‌ افزایش‌ دهندة‌ خطر

سابقة‌ خانوادگی‌ آرتریت‌ روماتوئید یا سایر بیماریهای‌خودایمن‌

عوامل‌ ژنتیک‌، مثل‌ نقص‌ در دستگاه‌ خودایمنی‌

زنان‌ در سنین‌ 50-20 سالگی‌

استرس‌ عاطفی‌ می‌تواند باعث‌ شعله‌ور شدن‌ بیماری‌ شود

 

پیشگیری‌

هیچ‌ روش‌ خاصی‌ برای‌ پیشگیری‌ وجود ندارد

 

عواقب‌ مورد انتظار

بیماری‌ ممکن‌ است‌ خفیف‌ یا شدید باشد و این‌ بیماری‌ درحال‌ حاضر قابل‌ علاج‌ نیست‌، اما با تشخیص‌ زودهنگام‌، می‌توان‌ درد بیمار راتخفیف‌ داد، از بروز ناتوانی‌ و معلولیت‌ جلوگیری‌ به‌ عمل‌ آورد، و عمر طبیعی‌توأم‌ با فعالیت‌ را برای‌ بیمار به‌ ارمغان‌ آورد.

با درمان‌ محافظه‌کارانه‌، علایم‌ در 75% بیماران‌ در عرض‌یک‌ سال‌ بهبود می‌یابند. اما حدود 10%-5% بیماران‌، علی‌ رغم‌ درمان‌، نهایتاًمعلولیت‌ پیدا خواهند نمود.

 

عوارض‌ احتمالی‌

اختلال‌ بینایی‌

تغییر شکل‌ مفصل‌ به‌ طور دایمی‌ و از کارافتادگی‌ بیمار

داروهای‌ مورد استفاده‌ در درمان‌ می‌توانند عوارضی‌ به‌همراه‌ داشته‌ باشند، مثل‌ مشکلات‌ در معده‌، و مشکلات‌ ناشی‌ از استفادة‌ طولانی‌مدت‌ از استریید.

کم‌خونی‌ متوسط‌

 

درمان‌

اصول‌ کلی‌

انجام‌ آزمایش‌ خون‌ برای‌ بررسی‌ وجود «عامل‌ روماتویید»

استفاده‌ از آتل‌ به‌ هنگام‌ خواب‌ می‌تواند در حمایت‌ و حفاظت‌ از مفصل‌ دچاربیماری‌ کمک‌کننده‌ باشد.

استفاده‌ از دستکش‌ در شب‌ برای‌ حفظ‌ گرما

تخفیف‌ درد با گرما مثلاً استفاده‌ از حوله‌ آب‌ داغ‌، لامپ‌ تولید کنندة‌، یااستخر آب‌ گرم‌

اگر تشک‌ سفت‌ ندارید، یک‌ تختة‌ ضخیم‌ چندلا زیر تشک‌ خود قرار دهید.

به‌ فکر نقل‌ مکان‌ به‌ آب‌ و هوای‌ خشک‌ باشید. هوای‌ مرطوب‌ علایم‌ را بدترمی‌کند.

 

داروها

داروهای‌ ضد التهاب‌ غیراستروییدی‌، از جمله‌ آسپیرین‌ وسایر سالیسیلات‌ها؛ ترکیبات‌ طلا؛ داروهای‌ سرکوب‌ کنندة‌ ایمنی‌

داروهای‌ کورتیزونی‌ معمولاً درد را به‌ طور سریع‌ و مؤثربرای‌ مدت‌ کوتاهی‌ برطرف‌ می‌کنند، اما در استفاده‌ طولانی‌مدت‌، کمتر اثر بخش‌هستند. این‌ داروها نمی‌توانند از تخریب‌ پیش‌ روندة‌ مفصل‌ جلوگیری‌ کنند، و گاهی‌اثرات‌ جانبی‌ زیانباری‌ به‌ بار می‌آورند. توجه‌ داشته‌ باشید که‌ تزریق‌کورتیزون‌ به‌ داخل‌ مفصل‌ نیز درد را فقط‌ به‌ طور موقتی‌ بهبود می‌بخشد.

 

فعالیت‌

تا زمانی‌ که‌ تب‌ وسایر علایم‌ شعله‌ور شدن‌ بیماری‌ ناپدید نگشته‌اند، در رختخواب‌ به‌ استراحت‌بپردازید، مگر برای‌ رفتن‌ به‌ توالت‌

پس‌ از آن‌ فعالیت‌ خودرا از سر بگیرید ، اما در طی‌ روز اوقاتی‌ را برای‌ استراحت‌ اختصاص‌ دهید. هر شب‌حداقل‌ 12-10 ساعت‌ بخوابید. خود را زیاده‌ از حد خسته‌ نکنید.

به‌ هنگام‌ ایستادن‌،راه‌ رفتن‌، و نشستن‌، بدن‌ خود را راست‌ نگاه‌ دارید.

حتی‌المقدور به‌ طورفعال‌ ورزش‌ کنید تا قدرت‌ عضلانی‌ و حرکت‌ مفصل‌ تا حد امکان‌ حفظ‌ شود. شدت‌فعالیت‌ را به‌ تدریج‌ به‌ حد توصیه‌ شده‌ برسانید. ورزش‌ در استخر آب‌ گرم‌ برای‌خشکی‌ مفاصل‌ خوب‌ است‌.

مفصل‌ معلول‌ شده‌ راباید به‌ طور غیر فعال‌ (بدون‌ استفاده‌ از عضلات‌ حرکت‌دهندة‌ آن‌ مفصل‌) حرکت‌داد تا بدین‌وسیله‌ از انقباض‌ دایمی‌ و جمع‌شدگی‌ عضلات‌ جلوگیری‌ شود.

 

رژیم‌ غذایی‌

یکی‌ رژیم‌ غذایی‌ عادی‌ و متعادل‌ داشته‌ باشید. از روی‌آوردن‌ به‌ رژیم‌های‌ مد روز برای‌ آرتریت‌، که‌ اتفاقاً زیاد هم‌ هستند، خودداری‌کنید. اگر چاق‌ هستید وزن‌ خود را کم‌ کنید. چاقی‌ باعث‌ وارد آمدن‌ فشار به‌ مفصل‌می‌شود.

 

در این‌ شرایط‌ به‌ پزشک‌ خود مراجعه‌ نمایید

اگر شما یا یکی‌ از اعضای‌ خانواده‌ تان علایم‌ آرتریت‌روماتویید را دارید.

اگر یکی‌ از موارد زیر هنگام‌ درمان‌ رخ‌ دهد: ـ تب‌ عارض‌شود، یا علایم‌ در مفاصلی‌ که‌ قبلاً درگیر نبوده‌اند پدیدار شوند. ـ اگر دچارعلایم‌ جدید و غیر قابل‌ کنترل شده اید. توجه‌ داشته‌ باشید که‌ داروهای‌ مورداستفاده‌ در درمان‌ ممکن‌ است‌ اثرات‌ جانبی‌ به‌ همراه‌ داشته‌ باشند.

 

آرتریت مرتبط با پسوریازیس

مهدی داداش نژاد بازدید : 321 جمعه 27 اسفند 1389 نظرات ()

Psoriatic arthritis

توضیح‌ کلی‌

 

آرتریت‌ مرتبط‌ با پسوریازیس‌ التهاب‌ مفاصل‌ مجاور ضایعات‌پوستی‌ و ناخنی‌ پسوریازیس‌. هر یک‌ از مفاصل‌ بدن‌ ممکن‌ است‌ درگیر شوند، ولی‌عمدتاً مفاصل‌ انگشتان‌ و مهره‌های‌ کمری‌ و گردنی‌ مبتلا می‌شوند. این‌ اختلال‌معمولاً خفیف‌ بوده‌ و بیشتر بین‌ سنین‌ 35-30 سال‌ شروع‌ شده‌ و در سراسر زندگی‌به‌ طور متناوب‌ ادامه‌ می‌یابد.

 

علایم‌ شایع‌

درد، تورم‌، محدودیت‌ حرکت‌، احساس‌ درد هنگام‌ لمس‌ و گرمی‌مفاصل‌ مبتلا

پوسته‌ریزی‌ پوست‌

ناخن‌های‌ چاله‌دار، برجسته‌ و زرد رنگ‌

خستگی‌ و تب‌ (گاهی‌)

 

علل

استعداد ابتلا به‌ آرتریت‌ مرتبط‌ با پسوریازیس‌ ممکن‌ است‌ارثی‌ باشد.

واکنش‌ ایمنی‌ نسبت‌ به‌ یک‌ عفونت‌ استرپتوکوکی‌

ناشناخته‌ (علت‌ این‌ اختلال‌ معمولاً ناشناخته‌ است‌)

صدمات‌ جسمی‌ یا روحی‌ (به‌ ندرت‌)

 

عوامل‌ افزایش‌ دهنده‌ خطر

عفونت‌های‌ استرپتوکوکی‌ (به‌ ندرت‌)

سابقه‌ خانوادگی‌ آرتریت‌ روماتویید یا پسوریازیس‌

 

پیشگیری

اقدام‌ فوری‌ برای‌ درمان‌ آنتی‌بیوتیکی‌ عفونت‌های‌استرپتوکوکی‌

 

عواقب‌ مورد انتظار

این‌ اختلال‌ در حال‌ حاضر غیر قابل‌ علاج‌ محسوب‌ می‌گردد.مشخصه‌ این‌ بیماری‌ دوره‌های‌ مکرر فروکش‌ و شعله‌ور شدن‌ به‌ طور حاد است‌.البته‌ علایم‌ بیماری‌ با درمان‌ قابل‌ تسکین‌ یا کنترل‌ بوده‌ و موارد معدودی‌ ازبهبود خودبه‌خود بیماری‌ در مقالات‌ پزشکی‌ گزارش‌ شده‌ است‌. تحقیقات‌ علمی‌درباره‌ علل‌ و درمان‌ این‌ بیماری‌ ادامه‌ داشته‌ و این‌ امید وجود دارد که‌درمان‌هایی‌ مؤثرتر و در نهایت‌ علاج‌بخش‌ عرضه‌ گردد.

 

عوارض‌ احتمالی‌

پیشرفت‌ به‌ سوی‌ آرتریت‌ مزمن‌ و ناتوانی‌ شدید در حرکت‌ممکن‌ است‌ رخ‌ دهد (به‌ ندرت‌).

 

درمان

اصول‌ کلی‌

بررسی‌های‌ تشخیصی‌ ممکن‌ است‌ شامل‌ آزمایش‌های‌ خون‌ ازنظر عامل‌ روماتویید و پادتن‌های‌ ضد هسته‌ (ANA) ، و رادیوگرافی‌ مفاصل‌ باشد.

هدف‌ درمانی‌ عبارتست:

‌از کنترل‌ ضایعات‌ پوستی‌ و التهاب‌ مفصلی‌

بی‌حرکت‌ کردن‌ مفاصل‌ مبتلا با آتل‌ ممکن‌ است‌ انجام‌شود.

برای‌ تخفیف‌ درد مفصلی‌ از گرم‌ کردن‌ مفصل‌ استفاده‌کنید. برای‌ این‌ منظور استفاده‌ از آب‌ داغ‌، جریان‌های‌ گردابی‌، لامپ‌های‌گرمایی‌، امواج‌ ماوراء صورت‌ یا دیاترمی‌ همگی‌ مؤثرند.

برنامه‌ریزی‌ دوره‌های‌ منظم‌ آفتاب‌ گرفتن‌ در حد متوسط‌کمک‌ کننده‌ است‌. اگر گرم‌ کردن‌ مفاصل‌ باعث‌ تسکین‌ درد نشد، کمپرس‌ سرد راامتحان‌ کنید.

اشعه‌ درمانی‌ PUVA (تاباندن‌ اشعه‌ ماوراءبنفش‌ پر شدت‌ پس‌ از تجویز داروی‌ پسورانی‌)برای‌ ضایعات‌ پوستی‌ مؤثر است‌.

 

داروها

برای‌ ناراحتی‌ خفیف‌، استفاده‌ از داروهای‌ بدون‌ نسخه‌نظیر آسپیرین‌ ممکن‌ است‌ کافی‌ باشد.

برای‌ کاهش‌ التهاب‌ مفصلی‌ از داروهای‌ ضدالتهابی‌غیراستروییدی‌، تزریق‌ کورتون‌ به‌ داخل‌ مفاصل‌ مبتلا (گاهی‌) و داروهای‌ سرکوبگردستگاه‌ ایمنی‌ نظیر متوترکسات‌ ممکن‌ است‌ استفاده‌ شود.

 

فعالیت

در طی‌ دوره‌ شعله‌وری‌ بیماری‌ استراحت‌ نمایید و پس‌ ازآن‌ فعالیت‌های‌ طبیعی‌ خود را به‌ تدریج‌ از سر بگیرید. سعی‌ کنید فعالیت‌های‌بیرون‌ از خانه‌ در تماس‌ با آفتاب‌ را افزایش‌ دهید.

 

رژیم‌ غذایی‌

رژیم‌ خاصی‌ نیاز نیست‌.

 

در این‌ شرایط‌ به‌ پزشک‌ خود مراجعه‌ نمایید

اگر شما یا یکی‌ از اعضای‌ خانواده تان دارای‌ علایم‌آرتریت‌ مرتبط‌ با پسوریازیس‌ باشید.

اگر دچارعلایم جدید و غیر قابل توجیه شده اید. داروهای‌تجویزی‌ ممکن‌ است‌ با عوارض‌ جانبی‌ همراه‌ باشند.

 

آرتریت روماتوییدکودکان

مهدی داداش نژاد بازدید : 311 جمعه 27 اسفند 1389 نظرات ()

Arthritis juvenile rheumatoid

توضیح‌ کلی‌

آرتریت‌ روماتویید کودکان عبارت‌ است‌ از یک‌ بیماری‌التهابی‌ بافت‌ همبند، عمدتاً بافت‌ مفاصل‌، که‌ در کودکان‌ رخ‌ می‌دهد. امکان‌دارد با آرتریت‌ ناشی‌ از بیماری‌ لایم‌ اشتباه‌ شود. مفاصلی‌ که‌ درگیر می‌شوندمعمولاً عبارتند از زانو، آرنج‌، مچ‌ پا، و گردن‌. التهاب‌ می‌تواند عضلات‌ نزدیک‌مفصل‌، غضروف‌، و غشاهای‌ پوشانندة‌ مفصل‌ را نیز متأثر سازد. این‌ بیماری‌ بین‌سنین‌ 5-2 سالگی‌ آغاز می‌شود، و اغلب‌ تا جوانی‌ بهبود می‌یابد. این‌ بیماری‌ دردختران‌ چهار برابر شایع‌تر از پسران‌ است‌.

 

علایم‌ شایع‌

درد، تورم‌، و خشکی‌ در مفاصل‌ انگشتان‌ پا، زانو، مچ‌ پا،آرنج‌، شانه‌، یا گردن‌. درد ممکن‌ است‌ به‌ طور ناگهانی‌ یا تدریجی‌ آغاز شود وممکن‌ است‌ در تنها یک‌، یا بسیاری‌ از مفاصل‌ وجود داشته‌ باشد. امکان‌ دارد کودک‌بدون‌ این‌ که‌ قادر به‌ توضیح‌ باشد، از راه‌رفتن‌ امتناع‌ کند.

دمای‌ بدن‌ هر روز و معمولاً در عصر تا حدود 4/39 درجة‌سانتیگراد بالا می‌رود. تب‌ به‌ طور شایع‌ با بثورات‌ پوستی‌ و لرز همراه‌ است‌.

بی‌اشتهایی‌، کاهش‌ وزن‌

کم‌خونی‌

تحریک‌پذیری‌، بی‌حالی‌

تورم‌ گره‌های‌ لنفاوی‌

درد و قرمزی‌ چشم‌

درد قفسة‌ صدری‌ به‌ قدری‌ شدید است‌ که‌ بر قلب‌ تأثیر می‌گذارد.

 

علل‌

احتمالاً به‌ علت‌ اختلال‌ خود ایمنی‌ است‌ که‌ طی‌ آن‌دستگاه‌ ایمنی‌ بدن‌ به‌ بافت‌ خودی‌ حمله‌ می‌کند. بروز علایم‌ برای‌ اولین‌ بار،اغلب‌ باعث‌ استرس‌ جسمانی‌ یا عاطفی‌ می‌شود.

 

عوامل‌ افزایش‌ دهندة‌ خطر

ارث‌

 

پیشگیری‌

در حال‌ حاضر قابل‌ پیشگیری‌ نیست‌.

 

عواقب‌ مورد انتظار

این‌ بیماری‌ در حال‌ حاضر غیر قابل‌ درمان‌ است‌. اما درعین‌ حال‌، در 80%- 75% موارد، به‌ هنگام‌ بلوغ‌ یا اوایل‌ جوانی‌، بیماری‌ به‌کلی‌ فروکش‌ کرده‌ است‌.

هر حمله‌ معمولاً چند هفته‌ به‌ طول‌ می‌انجامد و در طی‌دوران‌ کودکی‌، بیماری‌ هر از چندگاهی‌ شعله‌ور می‌شود و دوباره‌ فروکش‌ می‌کند.علایم‌ را معمولاً می‌توان‌ با درمان‌ تحت‌ کنترل‌ درآورد.

 

عوارض‌ احتمالی‌

متأثر شدن‌ بافت‌هایی‌ غیر از مفاصل‌، مثلاً التهاب‌ چشم‌،بزرگ‌ شدن‌ طحال‌، التهاب‌ پردة‌ دور قلب‌ یا عضلة‌ قلب‌.

تغییر شکل‌ و به‌ هم‌ خوردن‌ ساختمان‌ مفصل‌ به‌ طور دایمی‌

 

درمان‌

 

اصول‌ کلی‌

آزمایش‌ خون‌، از جمله‌ بررسی‌ وضعیت‌ خود ایمنی‌

 

عکس‌ برداری‌ از مفاصل‌. البته‌ تغییرات‌ مفصل‌ ممکن‌ است‌تا مراحل‌ انتهایی‌ بیماری‌ نیز خود را در عکس‌ مفصل‌ نشان‌ ندهند.

 

روان‌ درمانی‌ یا مشاوره‌ برای‌ کمک‌ به‌ خانوادة‌ کودک‌،تا آنها بتوانند به‌ خوبی‌ از عهدة‌ بیماری‌ طولانی‌ مدت‌ کودک‌ برآیند. شایدمهمترین‌ عامل‌ در درمان‌ کودک‌ حمایت‌ عاطفی‌ از وی‌ باشد.

 

جراحی‌ برای‌ درست‌کردن‌ مفصل‌ تغییر شکل‌ یافته‌ (گاهی‌)

 

اگر تشک‌ کودک‌ سفت‌ نیست‌، یک‌ تختة‌ ضخیم‌ چندلا زیر تشک‌قرار دهید.

 

چشم‌ کودک‌ باید حداقل‌ 2 بار در سال‌ معاینه‌ شود تا اگرالتهابی‌ در چشم‌ وجود دارد زود تشخیص‌ داده‌ شود.

 

بسیار مهم‌ است‌ که‌ کودک‌ به‌ مدرسه‌ عادی‌ به‌ طور روزانه‌برود. هر جا که‌ لازم‌ باشد، مدرسه‌ باید خدمات‌ اضافی‌ برای‌ برآورده‌ کردن‌نیازهای‌ کودک‌ فراهم‌ کند.

 

داروها

آسپرین‌ یا سایر داروهای‌ ضد التهاب‌ غیر استروییدی‌، برای‌کاهش‌ درد و التهاب‌

امکان‌ دارد داروهای‌ دیگری‌ چون‌ کورتیکواسترویید، نمک‌طلا، یا یا سایر داروها تجویز شوند

 

فعالیت‌

به‌ هنگام‌ حمله‌، کودک‌ باید در تخت‌ استراحت‌ کند، مگربرای‌ توالت‌، تا زمانی‌ که‌ تب‌ و سایر علایم‌ تخفیف‌ یابند.

 

امکان‌ دارد برای‌ حفاظت‌ و حمایت‌ از مفصل‌ ملتهب‌ استفاده‌از آتل‌ ضروری‌ باشد.

 

پس‌ از رفع‌ حمله‌، کودک‌ می‌تواند به‌ تدریج‌ فعالیت‌های‌عادی‌ را از سر بگیرد، البته‌ باید در طی‌ روز ساعت‌هایی‌ را به‌ استراحت‌ بپردازد.کودک‌ نباید زیاد خسته‌ شود و هر شب‌ باید حداقل‌ 12-10 ساعت‌ بخوابد.

 

فیزیوتراپی‌ توصیه‌ خواهد شد. بعضی‌ از حرکات‌ را کودک‌ خودمی‌تواند انجام‌ دهد، و بعضی‌ از آنها را والدین‌ می‌توانند برای‌ کودک‌ انجام‌دهند. انجام‌ حرکات‌ توصیه‌ شده‌ مهم‌ است‌ زیرا کمک‌ می‌کند تا درد و اثرات‌ناتوان‌ کنندة‌ بیماری‌ به‌ حداقل‌ برسند.

 

به‌ دلیل‌ تغییرات‌ دوره‌ای‌ علایم‌، گاهی‌ برنامه‌فیزیوتراپی‌ نیاز به‌ بازبینی‌ خواهد داشت‌.

 

به‌ طور کلی‌ از انجام‌ ورزش‌هایی‌ که‌ بدن‌ کودک‌ در معرض‌ضربه‌ قرار می‌گیرد باید خودداری‌ شود، اما کودک‌ باید تشویق‌ شود تا در دیگرفعالیت‌های‌ مدرسه‌، خانه‌ یا اجتماع‌ شرکت‌ کند.

 

رژیم‌ غذایی‌

کودک‌ باید یک‌ رژیم‌ مغذی‌ و متعادل‌ داشته‌ باشد، در عین‌حال‌ وی‌ را باید تشویق‌ به‌ خوردن‌ نمود.

 

در این‌ شرایط‌ به‌ پزشک‌ خود مراجعه‌ نمایید

کودک‌ شما علایم‌ آرتریت‌ روماتویید کودکان‌ را دارد.

علایم‌ زیر به‌ هنگام‌ درمان‌ روی‌ دهند:

ـ درد قفسة‌ صدری‌ یا تب‌

ـ علایم‌ جدید و بدون‌ توجیه‌. توجه‌ داشته‌ باشید که‌داروهای‌ مورد استفاده‌ در درمان‌ ممکن‌ است‌ با عوارض‌ جانبی‌ همراه‌ باشند.

 

آترواسکلروز

مهدی داداش نژاد بازدید : 294 جمعه 13 اسفند 1389 نظرات ()

Atherosclerosis

توضیح‌ کلی‌

آترواسکلروز (تصلب‌ شرایین) عبارت‌ است‌ از یک‌ گونه‌ بسیارشایع‌ از تصلب‌ شرایین‌ که‌ طی‌ آن‌ رسوباتی‌ به‌ نام‌ پلاک‌ در دیواره‌ رگ‌هایی‌که‌ خون‌ حاوی‌ اکسیژن‌ و سایر موادمغذی‌ را از قلب‌ به‌ سایر بخش‌های‌ بدن‌ می‌برند،تشکیل‌ می‌شوند. آترواسکلروز می‌تواند باعث‌ آسیب‌ کلیوی‌، کاهش‌ خونرسانی‌ به‌مغز و اندام‌ها، و بیماری‌ رگ‌های‌ قلبی‌ شود. آترواسکلروز یکی‌ از علل‌ عمده‌سکته‌ مغزی‌ و قلبی‌ است‌. شروع‌ آن‌ می‌تواند در سی‌ و چند سالگی‌ باشد. شیوع‌ آن‌تا سن‌ 45 سالگی‌ در مردان‌ بیشتر است‌. اما پس‌ از یائسگی‌، شیوع‌ آن‌ در زنان‌افزایش‌ می‌یابد.

 

علایم‌ شایع‌

تا زمانی‌ که‌ آترواسکلروز به‌ مراحل‌ پیشرفته‌ نرسیده‌باشد، اغلب‌ بدون‌ علامت‌ است‌. بروز علایم‌ بستگی‌ به‌ این‌ دارد که‌ خونرسانی‌کدام‌ قسمت‌ بدن‌ کم‌ شده‌، و شدت‌ و گسترش‌ بیماری‌ در چه‌ حد است‌.

گرفتگی‌ عضله‌، وقتی‌ که‌ رگ‌های‌ پا درگیر شده‌ باشد.

آنژین‌ صدری‌ یا حمله‌ قلبی‌، وقتی‌ رگ‌های‌ قلبی‌ درگیرشده‌ باشند.

سکته‌ مغزی‌، یا کاهش‌ ناگهانی‌ و موقت‌ خونرسانی‌ به‌ مغزاما بدون‌ بروز سکته‌، در صورتی‌ که‌ رگ‌هایی‌ که‌ به‌ گردن‌ و سپس‌ مغز می‌رونددرگیر شده‌ باشند.

 

علل‌

تکه‌های‌ بافت‌ چربی‌دار، که‌ حاوی‌ لیپوپروتئین‌ کم‌چگال‌(همان‌ کلسترول‌ بد) هستند و به‌ دیواره‌ سرخرگ‌ آسیب‌ می‌رسانند، اغلب‌ در محل‌اتصال‌ و انشعاب‌ سرخرگ‌ها رسوب‌ می‌کنند. تشکیل‌ این‌ رسوبات‌ شاید حتی‌ در اوایل‌جوانی‌ آغاز شود. بافت‌ پوشاننده‌ دیواره‌ داخلی‌ سرخرگ‌ در این‌ نقاط‌ اتصال‌ وانشعاب‌، مواد چربی‌ موجود در خون‌ را به‌ دام‌ می‌افکند. با تجمع‌ مواد چربی‌،انعطاف‌پذیری‌ سرخرگ‌ کم‌ و فضای‌ داخلی‌ آن‌ تنگ‌تر می‌شود. در نتیجه‌ جریان‌ خون‌مشکل‌ پیدا می‌کند. از طرفی‌ این‌ رسوبات‌ ممکن‌ است‌ شکاف‌ بردارند یا پاره‌ شوندو روی‌ آنها لخته‌ خونی‌ تشکیل‌ شود که‌ در نتیجه‌، رگ‌ مسدود می‌شود.

 

عوامل‌ افزایش‌دهنده‌ خطر

فشارخون‌ بالا

کلسترول‌ بالا (بالا بودن‌ غلظت‌ لیپوپروتئین‌ کم‌ چگال‌[کلسترول‌ بد] و پایین‌ بودن‌ غلظت‌ لیپوپروتئین‌ پرچگال‌ (کلسترول‌ خوب‌).

سن‌ بالای‌ 60 سال‌

جنس‌ مذکر

استرس‌

دیابت‌ شیرین‌ (مرض‌ قند)

چاقی‌؛ کم‌تحرکی‌

سیگارکشیدن‌

تغذیه‌ نامناسب‌ (خوردن‌ چربی‌ و کلسترول‌ به‌ مقدار زیاد)

سابقه‌ خانوادگی‌ آترواسکلروز

 

پیشگیری‌

ترک‌ سیگار

توصیه‌هایی‌ که‌ در قسمت‌ رژیم‌ غذایی‌ آمده‌ است‌ را رعایت‌کنید. کودکان‌ و نوجوانانی‌ که‌ والدین‌ آنها دچار آترواسکلروز هستند نیز از رژیم‌کم‌ چربی‌ سود خواهند برد.

به‌ طور منظم‌ ورزش‌ کنید.

حتی‌المقدور استرس‌ را کاهش‌ دهید و به‌ سطح‌ قابل‌ کنترل‌برسانید.

اگر دیابت‌ یا فشارخون‌ بالا دارید، برنامه‌ درمانی‌ مربوطه‌را به‌ دقت‌ رعایت‌ کنید.

 

عواقب‌ مورد انتظار

این‌ بیماری‌ در حال‌ حاضر علاج‌ناپذیر است‌. اما به‌ تازگی‌گزارشات‌ زیادی‌ رسیده‌ مبنی‌ بر این‌ که‌ درمان‌ مجدانة‌ عوامل‌ خطر این‌ بیماری‌می‌تواند تا حدی‌ انسداد را کاهش‌ دهد. بدون‌ درمان‌، عوارضی‌ پدید خواهند آمد که‌نهایتاً به‌ مرگ‌ منتهی‌ خواهند شد.

تحقیقات‌ در زمینه‌ علل‌ و روش‌های‌ درمانی‌ این‌ بیماری‌ادامه‌ دارند.

 

عوارض‌ احتمالی‌

سکته‌ قلبی‌

سکته‌ مغزی‌

آنژین‌ صدری‌

بیماری‌ کلیوی‌

نارسایی‌ احتقانی‌ قلب‌

مرگ‌ ناگهانی‌

 

درمان‌

 

اصول‌ کلی‌

آزمایشات‌ تشخیصی‌ ممکن‌ است‌ شامل‌ موارد زیر باشد: نوارقلب‌، آزمون‌ ورزش‌، آزمایش‌ خون‌ از نظر کلسترول‌ کلی‌، خوب‌ و بد، قندخون‌، ونیز عکس‌برداری‌ از قفسه‌ سینه‌ و عروق‌

ترک‌ سیگار

برای‌ بعضی‌ از بیماران‌ که‌ خطر در مورد آنها زیاد است‌،جراحی‌ انجام‌ می‌شود: بازکردن‌ رگ‌ با بادکنک‌های‌ مخصوص‌ در مورد رگ‌های‌ تنگ‌شده‌؛ و سایر روش‌های‌ جراحی‌ مانند تعویض‌ رگ‌ بیمار با سیاهرگ‌ یا رگ‌های‌مصنوعی‌.

 

داروها

به‌ دلیل‌ اینکه‌ کار از کار گذشته‌ و آسیب‌ قبلاً وارد شده‌است‌، هیچ‌ داروی‌ رضایت‌بخشی‌ برای‌ درمان‌ آترواسکلروز وجود ندارد.

در تحقیقات‌ اخیر مشخص‌ شده‌ است‌ که‌ پایین‌ آوردن‌ سطح‌کلسترول‌ در کسانی‌ که‌ کلسترول‌ خونشان‌ بالا است‌، می‌تواند طول‌ عمر را افزایش‌دهد. اگر شما علایم‌ یک‌ اختلال‌ ناشی‌ از آترواسکلروز را دارید، و رژیم‌ غذایی‌ وورزش‌ در کاهش‌ کلسترول‌ مؤثر واقع‌ نشده‌ باشند، شاید برای‌ شما داروهای‌ ضدچربی‌تجویز شود.

برای‌ درمان‌ مشکلات‌ همراه‌ آترواسکلروز (مثلاً فشار خون‌بالا، یا بی‌نظمی‌های‌ ضربان‌ قلب‌) ممکن‌ است‌ تجویز داروهای‌ دیگر ضروری‌ باشد.

در برخی‌ تحقیقات‌ مشخص‌ شده‌ است‌ که‌ آسپیرین‌ و ویتامین‌ـ ای‌ ممکن‌ است‌ خطر سکته‌ قلبی‌ را کاهش‌ دهند. با پزشک‌ خود در مورد اینکه‌ آیاتجویز آنها برای‌ شما لازم‌ است‌ یا خیر مشورت‌ کنید.

 

فعالیت‌

معمولاً محدودیتی‌ برای‌ آن‌ وجود ندارد. البته‌ میزان‌فعالیت‌ بستگی‌ به‌ وضعیت‌ عمومی‌ سلامت‌ و وجود بیماری‌های‌ دیگر دارد.

 

رژیم‌ غذایی‌

رژیم‌ غذایی‌ باید کم‌ چرب‌، کم‌ نمک‌ و پرفیبر باشد. مصرف‌غلات‌، میوه‌ها و سبزیجات‌ تازه‌ را افزایش‌ دهید.

 

در این‌ شرایط‌ به‌ پزشک‌ خود مراجعه‌ نمایید

اگر شما یا یکی‌ از اعضای‌ خانواده‌ تان دارای‌ عوامل‌ خطربروز آترواسکلروز هستید و تمایل‌ دارید از این‌ بیماری‌ پیشگیری‌ کنید.

 

اپی گلوتیت

مهدی داداش نژاد بازدید : 317 جمعه 13 اسفند 1389 نظرات ()

Epiglottitis

توضیح‌ کلی‌

 

اپی‌گلوتیت‌ عبارت‌ است‌ از یک‌ عفونت‌ ناگهانی‌ وتهدیدکننده‌ زندگی‌ درکودکان‌ که‌ در اپی‌گلوت‌ روی‌ می‌دهد. اپی‌گلوت‌ یک‌ صفحه‌بافتی‌ کوچک‌ در عقب‌ گلو است‌ که‌ از ورودی‌ نای‌ مراقبت‌ به‌ عمل‌ می‌آورد. اپی‌گلوتیت‌مسری‌ است‌ و اغلب‌ با خروسک‌ (کروپ‌) که‌ خطر کمتری‌ دارد اشتباه‌ می‌شود. توجه‌داشته‌ باشید که‌ تورم‌ اپی‌گلوت‌ ممکن‌ است‌ در عرض‌ 12 ساعت‌ از شروع‌ بیماری‌باعث‌ بسته‌ شدن‌ کامل‌ راه‌ هوایی‌ شود، بنابراین‌ بیمار باید فوراً تحت‌ درمان‌قرار گیرد.

 

علایم‌ شایع‌

صدا یا گریه‌ خفه‌ و گرفته‌ (در خروسک‌ صدا یا گریه‌ خشن‌تراست‌).

سرفه‌ در حد کم‌ (در خروسک‌ سرفه‌ زیاد و شبیه‌ پارس‌ سگ‌است‌).

گلو درد

تب‌

خشونت‌ صدا

آبریزش‌ از دهان‌ به‌ علت‌ مشکل‌ در بلع‌ بزاق‌

مشکل‌ تنفسی‌ فزاینده‌

دم‌ پر سروصدا، جیغ‌ مانند و با فرکانس‌ بالا

بنفش‌ شدن‌ پوست‌ و بستر ناخن‌ها

کودک‌ سر خود را ممکن‌ است‌ در وضعیت‌ نامعمولی‌ قرار دهد.کودک‌ گردن‌ خود را به‌ عقب‌ و بدن‌ خود را به‌ جلو خم‌ می‌کند، زبانش‌ را بیرون‌می‌آورد و پره‌های‌ بینی‌ را تا حد امکان‌ گشاد می‌کند. با این‌ کار کودک‌ تلاش‌دارد تا هوای‌ بیشتری‌ را استنشاق‌ کند.

 

علل‌

عفونت‌ اپی‌گلوت‌ توسط‌ باکتری‌ (معمولاً هموفیلوس‌آنفلوآنزا ، پنوموکک‌، یا استرپتوکک‌ ). تورم‌ اپی‌گلوت‌ باعث‌ بسته‌ شدن‌ ورودی‌نای‌ می‌شود.

 

عوامل‌ افزایش‌دهنده‌ خطر

وجود یک‌ بیماری‌ که‌ مقاومت‌ بدن‌ را کاهش‌ داده‌ باشد.

محیط‌ زندگی‌ شلوغ‌ یا غیربهداشتی‌

 

پیشگیری‌

اگر کودکتان‌ قبلاً مبتلا به‌ اپی‌گلوتیت‌ شده‌ است‌،هرگونه‌ عفونت‌ تنفسی‌ را جدی‌ بگیرید و برای‌ درمان‌ تحت‌ نظارت‌ مراجعه‌ کنید.

کودک‌ باید واکسن‌ هموفیلوس‌ آنفلوآنزا را بزند.

 

عواقب‌ مورد انتظار

بهبود کامل‌ در صورت‌ تشخیص‌ و درمان‌ زودهنگام‌

 

عوارض‌ احتمالی‌

ذات‌الریه‌، مننژیت‌، عفونت‌ مفصل‌، عفونت‌ و التهاب‌ پرده‌دور قلب‌، یا سلولیت‌ (عفونت‌ بافت‌ عمقی‌ زیر پوست‌)

بدون‌ درمان‌ امکان‌ دارد مسیر هوایی‌ کاملاً مسدود شود وکودک‌ ممکن‌ است‌ در عرض‌ چند ساعت‌ فوت‌ کند.

 

درمان‌

 

اصول‌ کلی‌

اقدامات‌ تشخیصی‌ ممکن‌ است‌ شامل‌ کشت‌ خون‌، کشت‌ گلو، وسایر اقداماتی‌ که‌ تحت‌ کنترل‌ دقیق‌ انجام‌ می‌گیرند تا از بروز عوارض‌ جلوگیری‌شود باشد.

- اگر مشکوک‌ به‌ اپی‌گلوتیت‌ هستید هرگز سعی‌ نکنید ته‌گلوی‌ کودک‌ را نگاه‌ کنید.

- کودک‌ را به‌ جای‌ خواباندن‌ بنشانید.

- کودک‌ را تا رسیدن‌ به‌ بیمارستان‌ آرام‌ و بی‌حرکت‌ نگاه‌دارید. اضطراب‌ و ترس‌ بچه‌ باعث‌ بدتر شدن‌ مشکلات‌ تنفسی‌ می‌شود.

- بستری‌ کردن‌ کودک‌ برای‌ دادن‌ اکسیژن‌ و انجام‌ سایراقدامات‌ مراقبتی‌ ویژه‌

- جراحی‌ برای‌ باز کردن‌ راهی‌ به‌ نای‌ یا قرار دادن‌لوله‌ای‌ در نای‌ برای‌ اینکه‌ کودک‌ بتواند تنفس‌ کند. راهی‌ که‌ به‌ نای‌ بازشده‌ است‌ (یا لوله‌ای‌ که‌ در نای‌ قرار داده‌ شده‌ است‌) در عرض‌ 3-1 روز بسته‌(یا درآورده‌) می‌شود.

- پس‌ از ترخیص‌ از بیمارستان‌، شب‌ها در اتاق‌ کودک‌ یک‌دستگاه‌ بخور تولید هوای‌ مرطوب‌ خنک‌ بگذارید. این‌ کار را 3-2 هفته‌ ادامه‌دهید. ضمناً دستگاه‌ باید روزانه‌ تمیز شود.

 

داروها

آنتی‌بیوتیک‌ برای‌ کنترل‌ عفونت‌. آنتی‌بیوتیک‌ باید حداقل‌10 روز ادامه‌ یابد.

داروهای‌ کورتیزونی‌ برای‌ کاهش‌ التهاب‌

 

فعالیت‌

تا وقتی‌ که‌ تمام‌ علایم‌ برطرف‌ نشده‌ باشند، استراحت‌ دررختخواب‌ ضروری‌ است‌. سپس‌ کودک‌ می‌تواند به‌تدریج‌ فعالیت‌هایش‌ را از سر گیرد.

 

رژیم‌ غذایی‌

تا زمانی‌ که‌ کودک‌ دوباره‌ قادر به‌ بلع‌ باشد باید تنهااز مایعات‌ (معمولاً سرم‌) استفاده‌ شود. پس‌ از ترخیص‌ از بیمارستان‌، کودک‌ راتشویق‌ کنید که‌ مایعات‌ بیشتر بنوشد. رژیم‌ غذایی‌ کودک‌ در این‌ هنگام‌ به‌ حالت‌عادی‌ برمی‌گردد.

 

در این‌ شرایط‌ به‌ پزشک‌ خود مراجعه‌ نمایید

اگر کودکتان‌ علایم‌ اپی‌گلوتیت‌ را دارد. خصوصاً اگر کودک‌مشکل‌ تنفسی‌ داشته‌ باشد، اورژانس‌ را خبر کنید.

اگر کودک‌ شما قبلاً مبتلا به‌ اپی‌گلوتیت‌ شده‌ است‌، و هم‌اکنون‌علایم‌ عفونت‌ تنفسی‌ دارد.

 

آپاندیسیت

مهدی داداش نژاد بازدید : 323 جمعه 13 اسفند 1389 نظرات ()

Appendicitis

توضیح‌ کلی‌

آپاندیسیت‌ عبارت‌ است‌ از التهاب‌ زایده‌ کرمی‌ شکل‌آپاندیس‌ که‌ از اولین‌ قسمت‌ روده‌ بزرگ‌ به‌ نام‌ سکوم‌ منشاء می‌گیرد. آپاندیس‌هیچ‌ کار شناخته‌شده‌ای‌ ندارد، ولی‌ باعث‌ بیماری‌ می‌شود. هر ساله‌ از هر 500نفر جمعیت‌ یک‌ نفر دچار آپاندیسیت‌ می‌شود. علایم‌ آپاندیسیت‌ بسیار متغیر هستند.در مورد هر فردی‌ که‌ درد شکمی‌ تشخیص‌ داده‌ نشده‌ دارد، آپاندیسیت‌ حتماً بایدمدنظر باشد. این‌ بیماری‌ در هر سنی‌ می‌تواند رخ‌ دهد (در مردان‌ بیشتر از زنان‌)،اما در کودکان‌ زیر 2 سال‌ نادر است‌. حداکثر بروز بیماری‌ در سنین‌ 24-15 سالگی‌است‌.

 

علایم‌ شایع‌

 

دردی‌ که‌ از نزدیک‌ ناف‌ شروع‌ می‌شود و تدریجاً به‌ قسمت‌تحتانی‌ شکم‌ در سمت‌ راست‌ نقل‌ مکان‌ می‌کند. درد کم‌کم‌ مداوم‌ می‌شود و ازحالت‌ مبهم‌ به‌ صورت‌ کاملاً مشخص‌ در می‌آید به‌ طوری‌ که‌ مکان‌ آن‌ دقیق‌ترتوسط‌ بیمار نشان‌ داده‌ می‌شود. درد با حرکت‌، تنفس‌ عمیق‌، سرفه‌، عطسه‌، راه‌رفتن‌، یا لمس‌، بدتر می‌شود.

تهوع‌ و گاهی‌ استفراغ‌

یبوست‌ و ناتوانی‌ در دفع‌ گاز

اسهال‌ (گاهی‌)

تب‌ کم‌ شدت‌، که‌ پس‌ از سایر علایم‌ آغاز می‌گردد.

تشدید درد به‌ هنگام‌ لمس‌ ناحیه‌ تحتانی‌ شکم‌ در سمت‌راست‌، معمولاً در نقطه‌ای‌ حدود یک‌ سوم‌ مسیر ناف‌ به‌ برجستگی‌ بالایی‌ استخوان‌لگن‌. (توجه‌ داشته‌ باشید که‌ این‌ توصیف‌ فقط‌ زمانی‌ صدق‌ می‌کند که‌ آپاندیس‌در جای‌ طبیعی‌ خود باشد. در بعضی‌ موارد، نوک‌ آپاندیس‌ در جای‌ دیگر واقع‌ شده‌است‌، که‌ این‌ باعث‌ مشکل‌ شدن‌ تشخیص‌ می‌شود)

تورم‌ شکم‌ (در مراحل‌ انتهایی‌)

افزایش‌ تعداد گلبول‌های‌ سفید خون‌

 

علل‌

 

عفونت‌ به‌ دلیل‌ نامشخص‌، معمولاً توسط‌ باکتری‌های‌ موجوددر لوله‌ گوارش‌. آپاندیس‌ ممکن‌ است‌ توسط‌ محتویات‌ در حال‌ عبور در لوله‌گوارشی‌ یا یک‌ رشته‌ بافتی‌ غیرطبیعی‌ که‌ از بیرون‌ به‌ آن‌ فشار وارد می‌آورد،مسدود شود. زمانی‌ که‌ آپاندیس‌ عفونی‌ می‌شود، متورم‌ و ملتهب‌ گشته‌ و از چرک‌پر می‌شود.

 

عوامل‌ افزایش‌دهنده‌خطر

 

یک‌ بیماری‌ اخیر، به‌ خصوص‌ آلودگی‌ با کرم‌های‌ حلقوی‌،یا عفونت‌ ویروسی‌ دستگاه‌ گوارش‌.

 

پیشگیری‌

 

هیچ‌ روش‌ خاصی‌ برای‌ پیشگیری‌ وجود ندارد

 

عواقب‌ موردانتظار

 

معمولاً با جراحی‌ قابل‌ درمان‌ است‌. اگر درمان‌ نشود،پاره‌ شدن‌ آپاندیس‌ مرگبار خواهد بود.

 

عوارض‌ احتمالی‌

 

پاره‌ شدن‌ آپاندیس‌، تشکیل‌ آبسه‌، و پریتونیت‌. این‌عوارض‌ در افراد مسن‌تر بیشتر دیده‌ می‌شود.

عدم‌ تشخیص‌ درست‌، به‌ علت‌ کم‌ بودن‌ یا نامعمول‌ بودن‌علایم‌، به‌ خصوص‌ در سنین‌ خیلی‌ پایین‌ یا خیلی‌ بالا

تشکیل‌ آبسه‌

 

درمان‌

 

اصولی‌ کلی‌

 

امکان‌ دارد آزمایش‌ خون‌ (افزایش‌ تعداد گلبول‌های‌ سفیدخون‌) و آزمایش‌ ادرار (برای‌ رد عفونت‌ ادراری‌) انجام‌ شوند. عفونت‌ ادراری‌ممکن‌ است‌ علایمی‌ شبیه‌ آپاندیسیت‌ داشته‌ باشد.

زمانی‌ که‌ تشخیص‌ هنوز قطعی‌ نیست‌، هر دو ساعت‌ درجه‌حرارت‌ بدن‌ را با دماسنج‌ مقعدی‌ اندازه‌گیری‌ و ثبت‌ نمایید.

جراحی‌ برای‌ برداشتن‌ آپاندیس‌ (آپاندکتومی‌). از آنجایی‌که‌ تشخیص‌ آپاندیسیت‌ مشکل‌ است‌، اغلب‌ تا زمانی‌ که‌ تشخیص‌ قطعی‌ داده‌ نشود،دست‌ به‌ جراحی‌ زده‌ نمی‌شود.

اگر آبسه‌ تشکیل‌ شود، امکان‌ دارد جراحی‌ به‌ تعویق‌ افتد تازمانی‌ که‌ آبسه‌ تخلیه‌ شود و فرصت‌ برای‌ التیام‌ آن‌ باشد.

 

داروها

 

هرگز از داروی‌ مسهل‌، تنقیه‌، یا داروی‌ ضددرد استفاده‌نکنید. داروهای‌ مسهل‌ می‌توانند باعث‌ پارگی‌ آپاندیس‌ شوند، و داروهای‌ تخفیف‌دهنده‌ درد یا تب‌ نیز باعث‌ مشکل‌تر شدن‌ تشخیص‌ می‌شوند.

داروهای‌ ضددرد پس‌ از جراحی‌ تجویز می‌شوند.

اگر عفونت‌ وجود داشته‌ باشد آنتی‌بیوتیک‌ نیز تجویز می‌شود.

امکان‌ دارد نرم‌کننده‌های‌ مدفوع‌ برای‌ جلوگیری‌ از یبوست‌توصیه‌ شوند.

 

فعالیت‌

 

تا وقت‌ عمل‌ در تخت‌ یا صندلی‌ استراحت‌ کنید.

پس‌ از عمل‌، تدریجاً فعالیت‌های‌ عادی‌ خود را از سرگیرید.

 

رژیم‌ غذایی‌

 

تا زمانی‌ که‌ آپاندیسیت‌ تشخیص‌ داده‌ نشده‌ است‌ از خوردن‌و آشامیدن‌ بپرهیزید. وقتی‌ که‌ معده‌ خالی‌ باشد، بیهوشی‌ برای‌ عمل‌ جراحی‌بسیار بی‌خطرتر خواهد بود. اگر خیلی‌ تشنه‌ هستید، دهان‌ خود را با آب‌ بشویید.

پس‌ از عمل‌، ابتدا رژیم‌ مایعات‌ و به‌ تدریج‌ رژیم‌جامدات‌ آغاز می‌شود.

 

در این‌ شرایط‌به‌ پزشک‌ خود مراجعه‌ نمایید

 

اگر شما یا یکی‌ از اعضای‌ خانواده‌ تان علایم‌ آپاندیست‌را دارید.

اگر یکی‌ از موارد زیر قبل‌ یا پس‌ از جراحی‌ رخ‌ دهد:

ـ تب‌ مساوی‌ یا بیش‌ از 9/38 درجه‌ سانتیگراد

ـ استفراغ‌ مداوم‌

ـ افزایش‌ درد شکمی‌

ـ غش‌

ـ وجود خون‌ در مدفوع‌ یا محتویات‌ استفراغ‌ شده‌

ـ منگی‌ یا سردرد

 

آبله مرغان

مهدی داداش نژاد بازدید : 290 جمعه 13 اسفند 1389 نظرات ()

Chickenpox

توضیح‌ کلی‌

آبله‌ مرغان‌ عبارت‌ است‌ از یک‌ بیماری‌ خفیف‌ و بسیارمسری‌ که‌ توسط‌ ویروس‌ هرپس‌ زوستر ایجاد می‌شود. این‌ بیماری‌ می‌تواند در سنی‌رخ‌ دهد اما در کودکان‌ شایع‌تر است‌.

 

علایم‌ شایع‌

علایم‌ زیر معمولاً در کودکان‌ خفیف‌، اما در بزرگسالان‌شدید هستند:

تب‌

درد شکمی‌ یا احساس‌ ناخوشی‌ عمومی‌ که‌ 2-1 روز طول‌ می‌کشد.

بثورات‌ پوستی‌ که‌ تقریباً در هر جای‌ بدن‌ می‌تواند پدیدآید، از جمله‌ روی‌ پوست‌ سر، آلت‌ تناسلی‌، و داخل‌ دهان‌، بینی‌، گلو، یا مهبل‌.تاول‌ها ممکن‌ است‌ در نواحی‌ بسیار وسیعی‌ از پوست‌ گسترده‌ شده‌ باشند، اما دردست‌ و پا کمتر ظاهر می‌شوند. تاول‌ها در عرض‌ 24 ساعت‌ می‌ترکند و در محل‌ آنهادلمه‌ تشکیل‌ می‌شود. هر 4-3 روز مجموعه‌هایی‌ از تاول‌های‌ جدید به‌ وجود می‌آیند.

در بزرگسالان‌ یک‌ سری‌ علایم‌ شبیه‌ آنفلوآنزا وجود دارد.

 

علل‌

عفونت‌ با ویروس‌ هرپس‌ زوستر. این‌ ویروس‌ از راه‌ قطره‌های‌ریز در هوا یا تماس‌ با ضایعات‌ پوستی‌، از فرد بیمار انتقال‌ می‌یابد. دوره‌نهفته‌ پیش‌ از آغاز علایم‌ بیماری‌ 21-7 روز است‌.

اگر مادر یک‌ نوزاد قبلاً یا در حین‌ حاملگی‌ آبله‌ مرغان‌ گرفته‌باشد، کودک‌ وی‌ تا چندین‌ ماه‌ در برابر آبله‌ مرغان‌ ایمنی‌ دارد. اما این‌ایمنی‌ در عرض‌ 12-4 ماه‌ پس‌ از تولد کاهش‌ می‌یابد.

 

عوامل‌ افزایش‌ دهنده‌ خطر

استفاده‌ از داروهای‌ سرکوب‌کننده‌ دستگاه‌ ایمنی‌ بدن‌

 

پیشگیری‌

در حال‌ حاضر نمی‌توان‌ از آن‌ پیشگیری‌ به‌ عمل‌ آورد. سرم‌حاوی‌ پادتن‌ علیه‌ این‌ ویروس‌ برای‌ افرادی‌ که‌ خطر ایجاد بیماری‌ خطرناک‌ درآنها زیاد است‌ (مثل‌ کسانی‌ که‌ داروهای‌ ضدسرطان‌ یا سرکوب‌کننده‌ ایمنی‌ دریافت‌می‌کنند) استفاده‌ می‌شود. اخیراً یک‌ واکسن‌ جدید برای‌ این‌ بیماری‌ مورد تأییدقرار گرفته‌ است‌.

 

عواقب‌ مورد انتظار

بهبود خود به‌ خودی‌. کودکان‌ معمولاً در عرض‌ 10-7 روزبهبود می‌یابند، در بزرگسالان‌ این‌ مدت‌ بیشتر است‌ و احتمال‌ بروز عوارض‌ درآنها بیشتر است‌.

 

پس‌ از بهبود، فرد برای‌ تمام‌ عمر در مقابل‌ آبله‌ مرغان‌ایمنی‌ دارد.

 

گاهی‌ پس‌ از طی‌ شدن‌ سیر بیماری‌ آبله‌ مرغان‌، ویروس‌ دربدن‌ به‌ حالت‌ خفته‌ باقی‌ می‌ماند (احتمالاً در ریشه‌ اعصاب‌ نزدیک‌ نخاع‌). این‌ویروس‌ خفته‌ ممکن‌ است‌ سال‌ها بعد دوباره‌ بیدار شود و بیماری‌ زونا را ایجادکند.

 

عوارض‌ احتمالی‌

عفونت‌ باکتریایی‌ ثانویه‌ برروی‌ تاول‌های‌ آبله‌ مرغان‌

عفونت‌ ویروسی‌ چشم‌

ندرتاً آنسفالیت‌ (التهاب‌ یا عفونت‌ مغز)

احتمال‌ بروز زونا سال‌ها بعد در دوران‌ بزرگسالی‌

ندرتاً باقی‌ماندن‌ جای‌ تاول‌، در صورتی‌ که‌ تاول‌ عفونی‌شود

میوکاردیت‌ (التهاب‌ عضله‌ قلب‌)

آرتریت‌ (التهاب‌ مفصل‌) به‌ طور گذرا

ذات‌الریه‌

نشانگان‌ رای‌

 

درمان‌

 

اصول‌ کلی‌

تشخیص‌ معمولاً با ظهور تاول‌های‌ پوستی‌ داده‌ می‌شود وبنابراین‌ انجام‌ آزمایش‌ ضرورتی‌ ندارد.

درمان‌ با هدف‌ تخفیف‌ علایم‌ انجام‌ می‌گیرد.

برای‌ کاهش‌ خارش‌ از پارچه‌، حوله‌، یا کمپرس‌ آب‌ سرداستفاده‌ کنید.

بیمار را تا حدامکان‌ آرام‌ و خنک‌ نگهدارید. گرما و تعریق‌باعث‌ بروز خارش‌ می‌شوند.

ناخن‌ها را کوتاه‌ دارید تا بیمار نتواند خود را بخاراند.خاراندن‌ تاول‌ها می‌تواند باعث‌ عفونت‌ ثانویه‌ شود.

 

داروها

- داروهای‌ زیر ممکن‌ است‌ خارش‌ را کم‌ کنند: بی‌حس‌کننده‌های‌موضعی‌ و آنتی‌هیستامین‌های‌ موضعی‌. این‌ داروها موجب‌ تخفیف‌ خارش‌ به‌ سرعت‌ ودر کوتاه‌ مدت‌ می‌شوند. محصولاتی‌ که‌ حاوی‌ لیدوکایین‌ و پراموکسین‌ هستندکمترین‌ احتمال‌ بروز واکنش‌های‌ آلرژی‌ را دارند. لوسیون‌های‌ حاوی‌ فنول‌، منتول‌و کافور (مثل‌ لوسیون‌ کالامین‌) نیز شاید توصیه‌ شود. دستور دارویی‌ را در موردمحصولات‌ فوق‌ رعایت‌ کنید.

 

- اگر تب‌ وجود دارد، از استامینوفن‌ استفاه‌ کنید. به‌ هیچ‌عنوان‌ از آسپیرین‌ استفاده‌ نکنید زیرا این‌ دارو ممکن‌ است‌ در بروز نشانگان‌رای‌ (یک‌ نوع‌ آنسفالیت‌) در کودکانی‌ که‌ دچار عفونت‌ ویروسی‌ هستند نقش‌ داشته‌باشد.

 

- امکان‌ دارد آسیکلوویر تجویز شود.

 

فعالیت‌

استراحت‌ در رختخواب‌ ضروری‌ نیست‌. بیمار می‌تواند فعالیت‌آرام‌ در یک‌ محیط‌ خنک‌ داشته‌ باشد. اگر هوا خوب‌ باشد، کودک‌ می‌تواند بیرون‌از خانه‌ و در سایه‌ بازی‌ کند.

تا زمانی‌ که‌ تمام‌ تاول‌ها دلمه‌ نبسته‌ باشند و تاول‌جدیدی‌ تشکیل‌ نشود، کودک‌ باید از سایرین‌ جدا باشد و مدرسه‌ نیز نباید برود.

 

رژیم‌ غذایی‌

رژیم‌ خاصی‌ توصیه‌ نمی‌شود.

 

در این‌ شرایط‌ به‌ پزشک‌ خود مراجعه‌ نمایید

اگر شما یا کودکتان‌ علایم‌ آبله‌ مرغان‌ را دارید.

اگر بی‌حالی‌، سردرد، یا حساسیت‌ به‌ نور روشن‌ رخ‌ دهد.

اگر تب‌ بالای‌ 3/38 درجه‌ سانتیگراد وجود داشته‌ باشد.

اگر ضایعات‌ آبله‌ مرغان‌، سرفه‌ نیز به‌ علایم‌ اضافه‌شود.

 

آبسه مغزی یا اپی دورال

مهدی داداش نژاد بازدید : 348 جمعه 13 اسفند 1389 نظرات ()

Brain or epidural abscess

توضیح‌ کلی‌

آبسه‌ مغزی‌ یا اپی‌دورال‌ تجمع‌ چرک‌ ناشی‌ از یک‌ عفونت‌باکتریال‌ در مغز یا خارجی‌ترین‌ لایه‌ از سه‌ لایه‌ غشایی‌ که‌ مغز و نخاع‌ را می‌پوشانند.

 

علایم‌ شایع‌

علایم‌ زیر به‌ تدریج‌ در عرض‌ چند ساعت‌ ظاهر می‌شوند. این‌علایم‌ شبیه‌ علایم‌ تومور یا سکته‌ مغزی‌ هستند:

درد در پشت‌ و کمر، در صورتی‌ که‌ عفونت‌ در غشای‌ پوشاننده‌نخاع‌ باشد

سردرد

تهوع‌ و استفراغ‌

ضعف‌، بی‌حسی‌ یا فلج‌ در یک‌ طرف‌ بدن‌

راه‌ رفتن‌ نامنظم‌

تشنج‌

تب‌

منگی‌، گیجی‌، یا حالت‌ هذیانی‌

مشکل‌ در صحبت‌ کردن‌‌

 

علل‌

منشأ اولیه‌ عفونت‌ باکتریایی‌ که‌ موجب‌ بروز آبسه‌ مغزی‌یا اپی‌دورال‌ می‌شود را اغلب‌ نمی‌توان‌ پیدا کرد. اما سه‌ منشأ زیر شایع‌ترین‌هستند:

عفونتی‌ که‌ از جمجمه‌ به‌ درون‌ گسترش‌ می‌یابد، مثلاًاستئومیلیت‌ (عفونت‌ استخوان‌ و مغز استخوان‌)، ماستوئیدیت‌ (عفونت‌ زایده‌ماستوئید در پشت‌ گوش‌)، یا سینوزیت‌ (عفونت‌ سینوس‌ها)

عفونتی‌ که‌ به‌ دنبال‌ شکستگی‌ جمجمه‌ آغاز و گسترش‌ می‌یابد.

عفونتی‌ که‌ از سایر بخش‌های‌ بدن‌ که‌ دچار عفونت‌ شدند،مثلاً ریه‌ها، پوست‌، یا دریچه‌های‌ قلب‌، از راه‌ خون‌ گسترش‌ می‌یابد

 

عوامل‌ افزایش‌دهنده‌ خطر

صدمه‌ به‌ سر

وجود یک‌ بیماری‌ که‌ مقاومت‌ بدن‌ را کاهش‌ داده‌ باشد، به‌خصوص‌ دیابت‌

بروز اخیر یک‌ عفونت‌، به‌ خصوص‌ در اطراف‌ بینی‌، چشم‌ها وصورت‌

بیماری‌ که‌ دستگاه‌ ایمنی‌اش‌ به‌ علت‌ بیماری‌ (مثلاًایدز) یا داروها سرکوب‌ شده‌ است‌.

تزریق‌ وریدی‌ مواد مخدر

 

پیشگیری‌

در صورت‌ بروز هر گونه عفونت‌ در بدن‌به‌ پزشک‌ مراجعه‌ کنید، به‌ خصوص‌ اگر عفونت‌ در اطراف‌ بینی‌ یا صورت‌ باشد(مثلاً عفونت‌ گوش‌ یا آبسه‌ دندان‌). با مراجعه‌ زود هنگام‌ می‌توان‌ از گسترش‌عفونت‌ جلوگیری‌ کرد.

در هر گونه‌ فعالیتی‌ که‌ خطر صدمه‌ به‌ سر وجود دارد، ازکلاه‌ ایمنی‌ و سایر وسایل‌ حفاظتی‌ استفاده‌ نمایید.

 

عواقب‌ مورد انتظار

با تشخیص‌ و درمان‌ زودهنگام‌ معمولاً خوب‌ می‌شود.

 

عواض‌ احتمالی‌

بروز حملات‌ تشنج‌، اغماء و مرگ‌، در صورتی‌ که‌ درمان‌انجام‌ نشود.

آسیب‌ دایمی‌ به‌ مغز

 

درمان‌

 

اصول‌ کلی‌

 

آزمایشات‌ تشخیصی‌ ممکن‌ است‌ شامل‌ موارد زیر باشند:آزمایش‌ خون‌، آزمایش‌ مایع‌ نخاع‌، نوار مغز، سی‌تی‌اسکن‌، عکس‌برداری‌ از جمجمه‌

نیاز به‌ مراقبت‌ ویژه‌ وجود دارد.

درمان‌ طبی‌ یا جراحی‌ بستگی‌ به‌ محل‌ آبسه‌ دارد. معمولاًاحتیاج‌ به‌ دادن‌ آنتی‌بیوتیک‌ و نیز جراحی‌ برای‌ تخلیه‌ آبسه‌ است‌. سایر درمان‌هایی‌که‌ ممکن‌ است‌ لازم‌ شوند عبارتند از مایعات‌ داخل‌ وریدی‌ و تهویه‌ مکانیکی‌

 

داروها

آنتی‌بیوتیک‌ برای‌ 6-4 هفته‌ جهت‌ مبارزه‌ با عفونت‌

داروهای‌ ضد تشنج‌ برای‌ پیشگیری‌ از بروز حملات‌ تشنجی‌

کورتیکواستروییدها برای‌ کاهش‌ تورم‌ مغزی‌ پس‌ از عمل‌جراحی‌

 

فعالیت‌

هنگامی‌ که‌ در بیمارستان‌ هستید نیاز به‌ استراحت‌ در تخت‌دارید. پس‌ از طی‌ دوران‌ نقاهت‌ 3-2 هفته‌ای‌، به‌ هر اندازه‌ که‌ قدرت‌ بدنی‌ واحساس‌ خوب‌ بودن‌ به‌ شما اجازه‌ می‌دهد، فعالیت‌ داشته‌ باشید.

 

رژیم‌ غذایی‌

به‌ هنگام‌ بستری‌ در بیمارستان‌، امکان‌ دارد تزریق‌مایعات‌ داخل‌ وریدی‌ ضروری‌ باشد. پس‌ از درمان‌، یک‌ رژیم‌ عادی‌ و متعادل‌ داشته‌باشید.

 

در این‌ شرایط‌ به‌ پزشک‌ خود مراجعه‌ نمایید

اگر شما یا یکی‌ از اعضای‌ خانواده‌ تان یکی‌ از علایم‌آبسه‌ مغزی‌ یا اپی‌دورال‌ را دارید.

اگر تب‌ به‌ 3/38 درجه‌ سانتیگراد یا بیشتر افزایش‌ یابد.

اگر دچارعلایم‌ جدید و غیرقابل کنترل شده اید. داروهای‌مورد استفاده‌ در درمان‌ ممکن‌ است‌ عوارض‌ جانبی‌ به‌ همراه‌ داشته‌ باشند.

 

آبسه ریه

مهدی داداش نژاد بازدید : 304 جمعه 13 اسفند 1389 نظرات ()

lung abscess

توضیح‌ کلی‌

آبسه‌ ریه‌ ناحیه‌ای‌ از عفونت‌ در ریه‌ که‌ توسط‌ بافت‌ملتهب‌ احاطه‌ شده‌ است‌. بافت‌ عفونی‌ شده‌ ریه‌ تخریب‌ شده‌ و چرک‌ جایگزین‌ آن‌می‌گردد. این‌ بیماری‌ مسری‌ نیست‌.

 

علایم‌ شایع‌

سرفه‌ همراه‌ خلط‌. خلط‌ این‌ بیماران‌ چرکی‌، اغلب‌ دارای‌رگه‌های‌ خونی‌ و گاهی‌ بدبو است‌.

بوی‌ بد تنفس‌

تعریق‌

تب‌ 3/38 درجه‌ سانتیگراد یا بالاتر

لرز

کاهش‌ وزن‌

درد سینه‌ (گاهی‌)‌

 

علل‌

آبسه‌ ریه‌ معمولاً به‌عنوان‌ عارضه‌ای‌ متعاقب‌ پنومونی(ذات‌الریه) رخ‌ می‌دهد. گاهی‌ آبسه‌ ریه‌ در اثر استنشاق‌ ترشحات‌ آلوده‌ ازمجاری‌ تنفسی‌ فوقانی‌ به‌ داخل‌ ریه‌، در یک‌ فرد بیهوش‌ یا دچار افت‌ هوشیاری‌ایجاد می‌شود. افت‌ هوشیاری‌ بیماران‌ ممکن‌ است‌ ناشی‌ از ضربه‌ سر، استفاده‌ ازبیهوشی‌ یا بی‌حسی‌ برای‌ جراحی‌ (شامل‌ بیحسی‌ دندانی‌)، مسمومیت‌ ناشی‌ از الکل‌و خواب‌ عمیق‌ اعمال‌ شده‌ توسط‌ داروها باشد. عامل‌ آبسه‌ ریه‌ عموماً باکتری‌های‌بیماری‌زایی‌ نظیر کلبسیلا، پسودوموناس‌، استافیلوکوک‌ یا استرپتوکوک‌ بتاهمولیتیک‌می‌باشند.

 

عوامل‌ افزایش‌دهنده‌ خطر

بیماری‌ اخیر، به‌ ویژه‌ پنومونی‌ (ذات‌الریه)‌ با سرعت‌بهبود آهسته‌

اعتیاد به‌ الکل‌

بیهوشی‌ عمومی‌ برای‌ جراحی‌ یا صدمات‌ اخیر منجر به‌بیهوشی‌

 

پیشگیری‌

اقدام‌ فوری‌ جهت‌ درمان‌ طبی‌ در موارد عفونت‌های‌ تنفسی‌و به‌ ویژه‌ پنومونی‌ (ذات‌الریه)‌ .

حفظ‌ بهداشت‌ مطلوب‌ دهان‌ و دندان‌ برای‌ جلوگیری‌ ازعفونت‌های‌ دهانی‌ که‌ می‌تواند منجر به‌ آبسه‌ ریه‌ گردد.

 

عواقب‌ مورد انتظار

معمولاً با درمان‌ آنتی‌بیوتیکی‌ طولانی‌مدت‌ (تا شش‌ ماه‌)قابل‌ علاج‌ است‌.

 

عواض‌ احتمالی‌

در صورت‌ عدم‌ پاسخ‌ مناسب‌ به‌ درمان‌ آنتی‌بیوتیکی‌، آبسه‌مزمن‌ شده‌ و عوارضی‌ چون‌ کاهش‌ وزن‌، کم‌خونی‌، برونشکتازی‌ یا بیماری‌ مزمن‌ریه‌ را در پی‌ دارد.

پاره‌ شدن‌ آبسه‌ که‌ منجر به‌ آمپیم‌ یا خونریزی‌ شدید درریه‌ می‌گردد.

گسترش‌ عفونت‌ به‌ سایر نواحی‌ بدن‌، به‌ ویژه‌ مغز

 

درمان‌

 

اصول‌ کلی‌

 

بررسی‌های‌ تشخیصی‌ ممکن‌ است‌ شامل‌ آزمایش‌های‌ خون‌، کشت‌چرک‌ به‌دست‌ آمده‌ از آبسه‌ جهت‌ تعیین‌ نوع‌ آنتی‌بیوتیک‌ تجویزی‌ و عکس‌ ساده‌ریه‌ و اسکن‌ ریه‌ باشد. برونکوسکوپی‌ (استفاده‌ از یک‌ وسیله‌ بصری‌ با چراغی‌ درنوک‌ آن‌ که‌ از نای‌ عبور داده‌ شده‌ و وارد برونش‌ها می‌گردد) در موارد مشکوک‌به‌ ورود جسم‌ خارجی‌ به‌ ریه‌.

 

ترک‌ استعمال‌ دخانیات‌

 

در حد امکان‌ به‌ تمرین‌های‌ ورزشی‌ با تنفس‌ عمیق‌بپردازید.

 

نحوه‌ تخلیه‌ وضعیتی‌ ریه‌ را بیاموزید تا به‌ خروج‌ ترشحات‌نایژه‌ای‌ کمک‌ کنید. از ناحیه‌ شکم‌ به‌طوری‌ بر روی‌ تخت‌ قرار گیرید که‌ سر وسینه‌ شما از لبه‌ تخت‌ آویزان‌ باشد. خود را وادار به‌ سرفه‌ کنید. این‌ کار راتا هنگامی‌ که‌ دیگر قادر به‌ دفع‌ خلط‌ نباشید، ادامه‌ دهید. این‌ عمل‌ را دوباردر روز به‌ مدت‌ 10-5 دقیقه‌ انجام‌ دهید.

 

در صورت‌ عدم‌ بهبود آبسه‌، گاهی‌ جراحی‌ جهت‌ تخلیه‌ چرک‌آبسه‌ یا برداشت‌ آبسه‌ و قسمت‌ درگیر ریه‌ لازم‌ می‌شود.

 

داروها

آنتی‌بیوتیک‌ها به‌ مدت‌ طولانی‌ برای‌ مقابله‌ با عفونت‌ وجلوگیری‌ از عود آن‌.

 

فعالیت‌

تا هنگامی‌ که‌ عکس‌ ریه‌ نشان‌دهنده‌ پاک‌ شدن‌ عفونت‌باشد، فعالیت‌ خود را کاهش‌ دهید.

 

رژیم‌ غذایی‌

رژیم‌ خاصی‌ نیاز نیست‌. مصرف‌ مایعات‌ را افزایش‌ دهید به‌طوری‌که‌ روزانه‌ حداقل‌ هشت‌ لیوان‌ مایعات‌ مصرف‌ کنید. با مصرف‌ مایعات‌ بیش‌ از حدمعمول‌، بدن‌ مجبور می‌شود تا قسمتی‌ از این‌ مایعات‌ را از طریق‌ ریه‌ دفع‌ کند وبنابراین‌ ترشحات‌ ریوی‌ غلیظ‌، رقیق‌تر شده‌ و دفع‌ آن‌ با سرفه‌ آسان‌تر می‌گردد.

 

در این‌ شرایط‌ به‌ پزشک‌ خود مراجعه‌ نمایید

اگر شما یا یکی‌ از اعضای‌ خانواده‌ تان دچار علایم‌ آبسه‌ریه‌ باشید.

بروز موارد زیر در طی‌ درمان‌:

ـ افزایش‌ تب‌ به‌ 3/38 درجه‌ سانتیگراد یا بالاتر

ـ غلیظ‌ شدن‌ ترشحات‌ با وجود درمان‌

ـ تخلیه‌ وضعیتی‌ ریه‌ نشان‌دهنده‌ تغییر در رنگ‌، مقدار یاقوام‌ خلط‌ باشد.

ـ علایم‌ عفونت‌ ریه‌ پس‌ از درمان‌ عود نماید، به‌خصوص‌سرفه‌ خلط‌دار، تب‌ یا احساس‌ ناخوشی‌ عمومی‌

 

آبسه پستان

مهدی داداش نژاد بازدید : 291 جمعه 13 اسفند 1389 نظرات ()

Breast Abscess

توضیح‌ کلی‌

آبسه‌ ریه‌ ناحیه‌ای‌ از عفونت‌ در ریه‌ که‌ توسط‌ بافت‌ملتهب‌ احاطه‌ شده‌ است‌. بافت‌ عفونی‌ شده‌ ریه‌ تخریب‌ شده‌ و چرک‌ جایگزین‌ آن‌می‌گردد. این‌ بیماری‌ مسری‌ نیست‌.

 

علایم‌ شایع‌

سرفه‌ همراه‌ خلط‌. خلط‌ این‌ بیماران‌ چرکی‌، اغلب‌ دارای‌رگه‌های‌ خونی‌ و گاهی‌ بدبو است‌.

بوی‌ بد تنفس‌

تعریق‌

تب‌ 3/38 درجه‌ سانتیگراد یا بالاتر

لرز

کاهش‌ وزن‌

درد سینه‌ (گاهی‌)‌

 

علل‌

وارد شدن‌ باکتری‌ها از راه‌ نوک‌ پستان‌ (معمولاً از راه‌زخم‌های‌ کوچک‌ روی‌ نوک‌ پستان‌ که‌ در روزهای‌ اولیه‌ شیردهی‌ ایجاد می‌شوند).

 

عوامل‌ افزایش‌دهنده‌ خطر

عفونت‌ لگنی‌ پس‌ از زایمان‌

دیابت‌ (مرض‌ قند)

آرتریت‌ روماتویید

استفاده‌ از داروهای‌ استروییدی‌

سیگار کشیدن‌ به‌ مقدار زیاد

سابقه‌ برداشتن‌ قسمتی‌ از پستان‌ همراه‌ با اشعه‌ درمانی‌

پستان‌ مصنوعی‌ سیلیکونی‌

 

پیشگیری‌

نوک‌ پستان‌ و خود پستان‌ را پس‌ از هر بار شیردهی‌ کاملاًبشویید.

نوک‌ پستان‌ را پس‌ از شیردهی‌ با پماد ویتامین‌ ـ آ و د،یا سایر داروهای‌ موضعی‌، نرم‌ کنید (در صورت‌ توصیه‌).

از پارچه‌هایی‌ که‌ پستان‌ را اذیت‌ می‌کنند استفاده‌ نکنید.

اجازه‌ ندهید کودک‌ شیرخوارتان‌ نوک‌ پستان‌ شما را گازبگیرد یا بجود.

 

عواقب‌ مورد انتظار

با درمان‌ معمولاً در عرض‌ 10-8 روز خوب‌ می‌شود. برای‌تسریع‌ بهبود آبسه‌، گاهی‌ تخلیه‌ آن‌ ضروری‌ است‌.

 

عواض‌ احتمالی‌

ندرتاً لازم‌ است‌ شیردهی‌ متوقف‌ شود، حتی‌ در مواردی‌ که‌عفونت‌ شدید است‌. گاهی‌ لزوم‌ مصرف‌ بعضی‌ آنتی‌بیوتیک‌ها (به‌ خصوص‌ تتراسیکلین‌)و داروهای‌ ضد درد موجب‌ می‌شود که‌ شیردهی‌ برای‌ مدت‌ کوتاهی‌ قطع‌ شود. در این‌حالت‌ باید شیر را مرتباً پمپ‌ نمود.

ندرتاً ممکن‌ است‌ فیستول‌ ایجاد شود (فیستول‌ عبارت‌ است‌از به‌ وجود آمدن‌ یک‌ مجرای‌ غیرطبیعی‌ بین‌ دو عضو بدن‌، یا بین‌ یک‌ عضو و محیط‌بیرون‌ از بدن‌)

 

درمان‌

 

اصول‌ کلی‌

 

از پارچه‌ یا حوله‌ آب‌ گرم‌ برای‌ تخفیف‌ درد و تسریع‌التیام‌ استفاده‌ کنید (اگر آب‌ سرد را امتحان‌ کردید و دیدید بهتر است‌، از آب‌سرد استفاده‌ کنید).

تا زمان‌ خوب‌ شدن‌ عفونت‌ پستان‌، شیردهی‌ به‌ نوزاد را ازآن‌ پستان‌ متوقف‌ کنید. به‌ طور منظم‌ از یک‌ پمپ‌ مخصوص‌ پستان‌ برای‌ خارج‌ساختن‌ شیر از پستان‌ عفونی‌ شده‌ استفاده‌ کنید، تا زمانی‌ که‌ بتوانید شیردهی‌را مجدداً از آن‌ پستان‌ از سر بگیرید.

جراحی‌ برای‌ تخلیه‌ آبسه‌ (معمولاً انجام‌ نمی‌شود).

 

داروها

آنتی‌بیوتیک‌ها در صورت‌ لزوم‌، برای‌ مبارزه‌ با عفونت‌

استفاده‌ از داروهای‌ ضد درد معمولاً تنها برای‌ 7-2 روز پس‌از انجام‌ عمل‌ جراحی‌ لازم‌ است‌.

 

فعالیت‌

پس‌ از درمان‌، فعالیت‌های‌ عادی‌ خود را به‌ محض‌ رو به‌بهبود گذاشتن‌ علایم‌ از سر گیرید.

 

رژیم‌ غذایی‌

هیچ‌ رژیم‌ خاصی‌ توصیه‌ نمی‌شود.

 

در این‌ شرایط‌ به‌ پزشک‌ خود مراجعه‌ نمایید

اگر شما یا یکی‌ از اعضای‌ خانواده‌ تان علایم‌ آبسه‌ پستان‌را دارید.

اگر یکی‌ از مشکلات‌ زیر به‌ هنگام‌ درمان‌ رخ‌ می‌دهد: تب‌؛شدید شدن‌ درد؛ گسترش‌ عفونت‌ علی‌رغم‌ درمان‌؛ علایم‌ در عرض‌ 72 ساعت‌ رو به‌بهبود نگذارند.

اگر دچار علایم‌ جدید و غیرقابل کنترل شده اید. داروهای‌مورد استفاده‌ در درمان‌ ممکن‌ است‌ عوارض‌ جانبی‌ به‌ همراه‌ داشته‌ باشند.

 

آبسه آتورکتال

مهدی داداش نژاد بازدید : 374 جمعه 13 اسفند 1389 نظرات ()

Anorectal Abscess

توضیح‌ کلی‌

آبسه‌ آنورکتال‌ عبارت‌ است‌ از بروز آبسه‌ (تجمع‌ چرک‌ناشی‌ از عفونت‌) در ناحیه‌ اطراف‌ مقعد و راست‌ روده‌. این‌ بیماری‌ در مردان‌ ودر کسانی‌ که‌ مبتلا به‌ بعضی‌ بیماری‌های‌ گوارشی‌ هستند بیشتر دیده‌ می‌شود. این‌آبسه‌ ممکن‌ است‌ درست‌ در ناحیه‌ سوراخ‌ مقعدی‌ یا به‌ طورعمقی‌تر در جدار راست‌روده‌ تشکیل‌ شود.

 

علایم‌ شایع‌

تورم‌ (در آبسه‌های‌ سطحی‌)

درد به‌ هنگام‌ لمس‌ راست‌ روده‌

درد ضرباندار

تب‌ و دیگر علایم‌ جدی‌تر در مورد آبسه‌های‌ عمقی‌تر

درد به‌ هنگام‌ اجابت‌ مزاج‌

 

علل‌

باکتری‌های‌ شایع‌ مثل‌ استافیلوکوک‌ و اشرشیاکولی‌ شایع‌ترین‌علل‌ هستند. گاهی‌ عفونت‌های‌ قارچی‌ باعث‌ بروز این‌ آبسه‌ می‌شوند.

 

عوامل‌ افزایش‌دهنده‌ خطر

افراد مبتلا به‌ بیماری‌ گوارشی‌

تزریق‌ برای‌ درمان‌ بواسیر داخلی‌

آسیب‌ ناشی‌ از نوک‌ وسیله‌ تنقیه‌

زخم‌ ناسب‌ ار دفع‌ پوسته‌ تخم‌مرغ‌ یا استخوان‌ ماهی‌

جسم‌ خارجی‌

بواسیر بیرون‌زده‌

 

پیشگیری‌

جلوی‌ بروز یبوست‌ را بگیرید.

از تنقیه‌ خودداری‌ کنید.

 

عواقب‌ مورد انتظار

بهبود آبسه‌ به‌ آهستگی‌ صورت‌ می‌گیرد و زمان‌ آن‌ بسته‌به‌ وسعت‌ آبسه‌ متفاوت‌ است‌. اگر عارضه‌ای‌ اتفاق‌ نیافتاد، آبسه‌ در عرض‌ 6 ماه‌کاملاً بهبود می‌یابد.

 

عوارض‌ احتمالی‌

احتمال‌ ایجاد فیستول‌ مقعدی‌

عود آبسه‌ در صورت‌ عدم‌ درمان‌ علت‌ زمینه‌ساز

 

درمان‌

 

اصول‌ کلی‌

تشخیص‌ با معاینه‌بالینی‌ داده‌ می‌شود.

درمان‌ شامل‌ بازکردن‌آبسه‌ و تخلیه‌ آن‌ است‌.

حین‌ جراحی‌ از بی‌حسی‌موضعی‌ استفاده‌ می‌شود. برای‌ آبسه‌های‌ عمقی‌تر در راست‌ روده‌، معمولاً ازبیهوشی‌ عمومی‌ استفاده‌ می‌شود.

نشستن‌ در لگن‌ آب‌ گرم‌هر 4-2 ساعت‌، پس‌ از عمل‌ جراحی‌، هر بار برای‌ 20 دقیقه‌ در لگن‌ یا وان‌ حمام‌که‌ ارتفاع‌ آب‌ گرم‌ در آن‌ 20-15 سانتیمتر است‌ بنشینید.

استفاده‌ از صفحه‌ گرم‌کننده‌،لامپ‌ گرم‌کننده‌ یا کمپرس‌ گرم‌ برای‌ تخفیف‌ درد

جلوی‌ بروز یبوست‌ رابگیرید. در صورت‌ احساس‌ اجابت‌ مزاج‌، از آن‌ خودداری‌ نکنید، حتی‌ اگر درد داشته‌باشید. یبوست‌ می‌تواند باعث‌ افزایش‌ فشارروی‌ زخم‌ محل‌ جراحی‌ شود.

دستورات‌ پزشک‌ را دررابطه‌ با تعویض‌ پانسمان‌ و تمیز نگاه‌ داشتن‌ محل‌ جراحی‌ رعایت‌ کنید.

 

داروها

برای‌ عفونت‌ ممکن‌ است‌ آنتی‌بیوتیک‌ یا داروی‌ ضدقارچ‌تجویز شود

مسهل‌های‌ نرم‌کننده‌ مدفوع‌ برای‌ جلوگیری‌ از یبوست‌

 

فعالیت‌

پس‌ از جراحی‌، در زودترین‌ زمان‌ ممکن‌ فعالیت‌های‌ عادی‌خود را از سربگیرید.

 

رژیم‌ غذایی‌

افزایش‌ میزان‌ فیبر در رژیم‌ غذایی‌ می‌تواند به‌ کاهش‌خطر بروز یبوست‌ کمک‌ کند.

 

در این‌ شرایط‌ به‌ پزشک‌ خود مراجعه‌ نمایید

اگر شما یا یکی‌ از اعضای‌ خانواده‌ تان علایم‌ آبسه‌آنورکتال‌ را دارید.

اگر دچار علایم‌ جدید و غیرقابل‌ کنترل شده اید . توجه‌داشته‌ باشید که‌ داروهای‌ مورد استفاده‌ در درمان‌ ممکن‌ است‌ عوارض‌ جانبی‌ به‌همراه‌ داشته‌ باشند.

 

آب سیاه چشم نوع مزمن زاویه باز

مهدی داداش نژاد بازدید : 325 جمعه 13 اسفند 1389 نظرات ()

Glaucoma Primary Close Angle

توضیح‌ کلی‌

آب‌ سیاه‌ چشم‌، نوع‌ زاویه‌ بسته‌ اولیه‌ عبارت‌ است‌ ازیک‌ نوع‌ بیماری‌ چشم‌ که‌ در آن‌ مایعی‌ که‌ به‌ طور طبیعی‌ به‌ چشم‌ وارد و ازآن‌ خارج‌ می‌شود به‌ طور ناگهانی‌ گیر می‌افتد. این‌ گیر افتادن‌ ناگهانی‌ باعث‌درد شدید و از دست‌ رفتن‌ بینایی‌ می‌شود.

 

علایم‌ شایع‌

درد چشم‌ و سردرد شدید و ضربان‌دار قرمزی‌ چشم‌

تاری‌ دید یا دیدن‌ هاله‌ در اطراف‌ نورها

کره‌ چشم‌ سفت‌ و حساس‌ می‌شود.

گشادشدن‌ مردمک‌ و عدم‌ پاسخ‌ آن‌ به‌ نور (مردمک‌ در حالت‌عادی‌ در اثر تابش‌ نور تنگ‌ می‌شود).

گاهی‌ به‌ علت‌ درد شدید در چشم‌ ممکن‌ است‌ تهوع‌، استفراغ‌و ضعف‌ رخ‌ دهد.

 

علل‌ : علت‌دقیق‌ آن‌ ناشناخته‌ است‌.

عوامل‌ افزایش‌ دهنده‌ خطر

سن‌ بالای‌ 60 سال‌

سابقه‌ خانوادگی‌ آب‌ سیاه‌ یا دوربینی‌

استفاده‌ از بعضی‌ از داروها که‌ باعث‌ مهار سیستم‌کولینرژیک‌ (پاراسمپاتیک‌) می‌شوند.

 

پیشگیری‌

مرتباً تحت‌ معاینه‌ چشم‌ قرار گیرید تا قبل‌ از شروع‌علایم‌ بتوان‌ آب‌ سیاه‌ را کشف‌ کرد. اگر بیش‌ از 40 سال‌ دارید، باید فشار داخل‌چشمتان‌ سالانه‌ حداقل‌ یک‌ بار اندازه‌گیری‌ شود. اندازه‌گیری‌ فشار چشم‌ ساده‌ وبدون‌ درد است‌.

 

عواقب‌ مورد انتظار : اگر درمان‌ زود آغاز شود می‌توان‌ علایم‌ را کنترل‌ نمود.

عوارض‌ احتمالی‌ : اگر درمان‌ به‌ تأخیر افتد یا موفقیت‌آمیز نباشد، امکان‌دارد آن‌ چشم‌ بینایی‌ خود را به‌ طور کامل‌ از دست‌ بدهد.

 

 درمان‌

 

اصول‌ کلی‌

بستری‌ شدن‌ به‌ هنگام‌ حمله‌ حاد آب‌ سیاه‌. برای‌ پایین‌آوردن‌ فشار بسیار بالای‌ چشم‌ از داروهای‌ مختلف‌ (قطره‌، قرص‌، سرم‌) ممکن‌ است‌استفاده‌ شود.

 

جراحی‌ (سوراخ‌ کردن‌ عنبیه‌ با لیزر) برای‌ پیشگیری‌ ازبروز حملات‌ آب‌ سیاه‌ در صورتی‌ که‌ دیگر درمان‌ها موفقیت‌آمیز نباشند. با ایجاداین‌ سوراخ‌ کوچک‌ در قسمت‌ محیطی‌ عنبیه‌ به‌ مایع‌ درون‌ چشم‌ اجازه‌ تخلیه‌داده‌ می‌شود. با این‌ کار ممکن‌ است‌ بتوان‌ حملات‌ آب‌ سیاه‌ را تحت‌ کنترل‌ درآورد، اما برای‌ کنترل‌ فشار چشم‌ ممکن‌ است‌ تجویز دارو همچنان‌ ضروری‌ باشد.

 

داروها

به‌ هنگام‌ بستری‌، برای‌ کنترل‌ فشار داروهایی‌ داخل‌ رگ‌تزریق‌ می‌شوند.

 

پس‌ از جراحی‌، ممکن‌ است‌ نیاز به‌ قطره‌های‌ چشمی‌ برای‌کم‌ کردن‌ فشار داخل‌ چشم‌ وجود داشته‌ باشد. حتی‌ در صورت‌ رفع‌ علایم‌ یا بروزناراحتی‌ گاه‌گاهی‌ در اثر قطره‌های‌ چشمی‌، دستور دارویی‌ را به‌ دقت‌ پیگیری‌ ورعایت‌ کنید.

 

داروهای‌ ادرارآور برای‌ کم‌ کردن‌ فشار چشم‌

 

فعالیت‌ : پس‌ ازدرمان‌، فعالیت‌های‌ عادی‌ خود را تدریجاً از سر گیرید و سعی‌ کنید خسته‌ نشوید.

رژیم‌ غذایی‌ : رژیم‌ خاصی‌ توصیه‌ نمی‌شود.

در این‌ شرایط‌ به‌ پزشک‌ خود مراجعه‌ نمایید

اگر شما یا یکی‌ از اعضای‌ خانواده‌تان علایم‌ آب‌ سیاه‌حاد چشم‌ را دارید. این‌ یک‌ اورژانس‌ است‌!

اگر دچار علایم‌ جدید و غیرقابل توجیه شده اید‌. داروهای‌مورد استفاده‌ در درمان‌ ممکن‌ است‌ عوارض‌ جانبی‌ به‌ همراه‌ داشته‌ باشند.

 

آب سیاه چشم نوع زاویه بسته اولی

مهدی داداش نژاد بازدید : 340 جمعه 13 اسفند 1389 نظرات ()

Glaucoma Primary Close Angle

توضیح‌ کلی‌

آب‌ سیاه‌ چشم‌، نوع‌ زاویه‌ بسته‌ اولیه‌ عبارت‌ است‌ ازیک‌ نوع‌ بیماری‌ چشم‌ که‌ در آن‌ مایعی‌ که‌ به‌ طور طبیعی‌ به‌ چشم‌ وارد و ازآن‌ خارج‌ می‌شود به‌ طور ناگهانی‌ گیر می‌افتد. این‌ گیر افتادن‌ ناگهانی‌ باعث‌درد شدید و از دست‌ رفتن‌ بینایی‌ می‌شود.

 

علایم‌ شایع‌

درد چشم‌ و سردرد شدید و ضربان‌دار قرمزی‌ چشم‌

تاری‌ دید یا دیدن‌ هاله‌ در اطراف‌ نورها

کره‌ چشم‌ سفت‌ و حساس‌ می‌شود.

گشادشدن‌ مردمک‌ و عدم‌ پاسخ‌ آن‌ به‌ نور (مردمک‌ در حالت‌عادی‌ در اثر تابش‌ نور تنگ‌ می‌شود).

گاهی‌ به‌ علت‌ درد شدید در چشم‌ ممکن‌ است‌ تهوع‌، استفراغ‌و ضعف‌ رخ‌ دهد.

 

علل‌ : علت‌دقیق‌ آن‌ ناشناخته‌ است‌.

عوامل‌ افزایش‌ دهنده‌ خطر

سن‌ بالای‌ 60 سال‌

سابقه‌ خانوادگی‌ آب‌ سیاه‌ یا دوربینی‌

استفاده‌ از بعضی‌ از داروها که‌ باعث‌ مهار سیستم‌کولینرژیک‌ (پاراسمپاتیک‌) می‌شوند.

 

پیشگیری‌

مرتباً تحت‌ معاینه‌ چشم‌ قرار گیرید تا قبل‌ از شروع‌علایم‌ بتوان‌ آب‌ سیاه‌ را کشف‌ کرد. اگر بیش‌ از 40 سال‌ دارید، باید فشار داخل‌چشمتان‌ سالانه‌ حداقل‌ یک‌ بار اندازه‌گیری‌ شود. اندازه‌گیری‌ فشار چشم‌ ساده‌ وبدون‌ درد است‌.

 

عواقب‌ مورد انتظار : اگر درمان‌ زود آغاز شود می‌توان‌ علایم‌ را کنترل‌ نمود.

عوارض‌ احتمالی‌ : اگر درمان‌ به‌ تأخیر افتد یا موفقیت‌آمیز نباشد، امکان‌دارد آن‌ چشم‌ بینایی‌ خود را به‌ طور کامل‌ از دست‌ بدهد.

 

 درمان‌

 

اصول‌ کلی‌

بستری‌ شدن‌ به‌ هنگام‌ حمله‌ حاد آب‌ سیاه‌. برای‌ پایین‌آوردن‌ فشار بسیار بالای‌ چشم‌ از داروهای‌ مختلف‌ (قطره‌، قرص‌، سرم‌) ممکن‌ است‌استفاده‌ شود.

 

جراحی‌ (سوراخ‌ کردن‌ عنبیه‌ با لیزر) برای‌ پیشگیری‌ ازبروز حملات‌ آب‌ سیاه‌ در صورتی‌ که‌ دیگر درمان‌ها موفقیت‌آمیز نباشند. با ایجاداین‌ سوراخ‌ کوچک‌ در قسمت‌ محیطی‌ عنبیه‌ به‌ مایع‌ درون‌ چشم‌ اجازه‌ تخلیه‌داده‌ می‌شود. با این‌ کار ممکن‌ است‌ بتوان‌ حملات‌ آب‌ سیاه‌ را تحت‌ کنترل‌ درآورد، اما برای‌ کنترل‌ فشار چشم‌ ممکن‌ است‌ تجویز دارو همچنان‌ ضروری‌ باشد.

 

داروها

به‌ هنگام‌ بستری‌، برای‌ کنترل‌ فشار داروهایی‌ داخل‌ رگ‌تزریق‌ می‌شوند.

 

پس‌ از جراحی‌، ممکن‌ است‌ نیاز به‌ قطره‌های‌ چشمی‌ برای‌کم‌ کردن‌ فشار داخل‌ چشم‌ وجود داشته‌ باشد. حتی‌ در صورت‌ رفع‌ علایم‌ یا بروزناراحتی‌ گاه‌گاهی‌ در اثر قطره‌های‌ چشمی‌، دستور دارویی‌ را به‌ دقت‌ پیگیری‌ ورعایت‌ کنید.

 

داروهای‌ ادرارآور برای‌ کم‌ کردن‌ فشار چشم‌

 

فعالیت‌ : پس‌ ازدرمان‌، فعالیت‌های‌ عادی‌ خود را تدریجاً از سر گیرید و سعی‌ کنید خسته‌ نشوید.

رژیم‌ غذایی‌ : رژیم‌ خاصی‌ توصیه‌ نمی‌شود.

در این‌ شرایط‌ به‌ پزشک‌ خود مراجعه‌ نمایید

اگر شما یا یکی‌ از اعضای‌ خانواده‌تان علایم‌ آب‌ سیاه‌حاد چشم‌ را دارید. این‌ یک‌ اورژانس‌ است‌!

اگر دچار علایم‌ جدید و غیرقابل توجیه شده‌اید. داروهای‌مورد استفاده‌ در درمان‌ ممکن‌ است‌ عوارض‌ جانبی‌ به‌ همراه‌ داشته‌ باشند.

 

تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
مطلبستان سایتی است که برای آموزش و تفریح بازدیکنندگان ساخته شده است.برای اطلاع از آخرین مطالب سایت ودانلود جدیدترین بازی ها درخبرنامه عضو شوید.لطفا برای حمایت از سایت روی بنرها کلیک کنید.درضمن نظر یادتون نره. <<درضمن بخش دانلود ویژه ی اعضای محترم است وبرای دانلود باید عضو سایت شوید>> پیشنهاد می دهیم درسایت عضو شده ودر انجمن سایت شرکت کنید. باتشکر مدیریت وبسایت
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • نظرسنجی
  آبی هستی یا قرمز؟
  آمار سایت
 • کل مطالب : 410
 • کل نظرات : 323
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 31017
 • آی پی امروز : 3
 • آی پی دیروز : 40
 • بازدید امروز : 128
 • باردید دیروز : 79
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 630
 • بازدید ماه : 2,547
 • بازدید سال : 2,547
 • بازدید کلی : 1,090,084